Zdrowie » Medycyna
Boehringer Ingelheim i Eli Lilly zawarły porozumienie
Zobacz więcej zdjęć » |
W dniu 11 stycznia 2011r. firmy Boehringer Ingelheim i Eli Lilly ogłosiły zawarcie porozumienia o zasięgu ogólnoświatowym mającego na celu wspólne opracowanie i wprowadzenie na rynek zestawu leków przeciwcukrzycowych pozostających aktualnie na średnim i późnym etapie zaawansowania prac.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Umowa dotyczy dwóch leków doustnych firmy Boehringer Ingelheim - linagliptyny i BI10773 - oraz dwóch analogów insuliny podstawowej firmy Lilly - LY2605541 i LY2963016. Porozumienie obejmuje również możliwość wspólnego opracowania i wprowadzenia na rynek przeciwciała monoklonalnego przeciwko TGF-beta firmy Lilly.
Porozumienie pozwoli połączyć wiedzę i potencjał ekonomiczny dwóch wiodących, ukierunkowanych na badania naukowe firm farmaceutycznych w celu zaspokojenia potrzeb pacjentów wynikających z narastającej ogólnoświatowej epidemii cukrzycy.
Linagliptyna to inhibitor dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4) opracowany przez firmę Boehringer Ingelheim w postaci tabletki do stosowania doustnego jeden raz dziennie u pacjentów z cukrzycą typu 2. Aktualnie trwa procedura jego rejestracji w USA, Europie i Japonii. Lek BI10773 to inhibitor zależnego od sodu białka transportującego glukozę (SGLT-2) opracowany przez firmę Boehringer Ingelheim; w ubiegłym roku rozpoczęła się rekrutacja pacjentów do badań fazy III tego leku. Należy on do nowej grupy leków przeciwcukrzycowych blokujących wchłanianie zwrotne glukozy w kanalikach nerkowych. Aktualnie żaden inhibitor SGLT-2 nie został zarejestrowany do stosowania.
Oczekuje się, że obydwa analogi insuliny podstawowej firmy Lilly wejdą w fazę III badań klinicznych w roku 2011. Objęte umową analogi insuliny podstawowej firmy Lilly to LY2605541, analog insuliny podstawowej o nowej strukturze cząsteczki, oraz LY2963016, nowy lek zawierający insulinę glarginę. Porozumienie obejmuje również możliwość współuczestnictwa firmy Boehringer Ingelheim w opracowaniu i wprowadzeniu na rynek innego leku firmy Lilly przeznaczonego do stosowania w cukrzycy - przeciwciała monoklonalnego przeciwko TGF-beta, które aktualnie przechodzi badania kliniczne fazy II u pacjentów z niewydolnością nerek w przebiegu cukrzycy.
Ocenia się, że na cukrzycę choruje 285 milionów dorosłych ludzi na całym świecie, w tym ponad 24 miliony w USA. Około 90-95% z nich cierpi na cukrzycę typu 2. Bezpośrednie i pośrednie koszty medyczne związane z cukrzycą w USA sięgają łącznej kwoty 174 miliardów USD rocznie. Zgodnie z danymi Centers for Disease Control and Prevention's National Health and Nutrition Examination Survey, około 60% pacjentów z cukrzycą nie osiąga docelowego poziomu glukozy we krwi przy zastosowaniu aktualnych metod leczenia.
Komentarze (0)