Rozrywka i wypoczynek » Hobby
Boombox – jak kiedyś słuchaliśmy muzyki?
Zobacz więcej zdjęć » |
W Porcie Łódź ruszyła wystawa poświęcona kultowym odtwarzaczom muzyki. Mowa o boomboxach, czyli przenośnym sprzęcie z dużymi głośnikami, na którym muzyka odtwarzana jest za pomocą kaset magnetofonowych. Wystawę zlokalizowaną w korytarzu obok strefy restauracyjnej oglądać można bezpłatnie przez najbliższe trzy miesiące.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dziś słuchamy muzyki cyfrowej, do której mamy nieograniczony dostęp. Wystarczy smartfon i słuchawki by cieszyć się ulubionymi utworami. Port Łódź postanowił przypomnieć, jak to wyglądało kiedyś i dla wszystkich miłośników muzyki oraz lat 70-tych i 80-tych, zorganizował wystawę kultowego sprzętu odtwarzaczy. Pierwszy boombox - "Radiorecorder" został opracowany w 1966 r. przez firmę Philips, wynalazcę kompaktowej kasety audio. Natomiast na masową skalę tego typu odtwarzacze zaczęły być produkowane na masową skalę w Japonii w latach 70 –tych ubiegłego wieku. Japończycy wprowadzili innowacje tworząc różne rozmiary boomboxów, bogaty design i technologię. Wprowadzili też ulepszenia: stereo, odłączane głośniki, wbudowane odbiorniki telewizyjne i wbudowane odtwarzacze CD.
Boombox został wprowadzony na amerykański rynek w połowie lat 70 - tych. Dekadę później boomboxy osiągnęły już rozmiar walizki. Większe i cięższe konstrukcje powstawały z myślą o zapotrzebowaniu na głośniejszy i cięższy bas, zgłaszane głównie przez środowisko hip-hopowców. Co za tym idzie, odtwarzacze przyczyniły się do szybkiego rozwoju tego gatunku muzycznego. Lata 90 - te były punktem zwrotnym w kulturze popularnej. Powstały wtedy walkmany i inne bardziej zaawansowane urządzenia elektroniczne, które na dobre wyeliminowały potrzebę noszenia dużego sprzętu audio, w związku z tym, boomboxy zniknęły z ulic.
Wystawa boomboxów jest trzecią z kolei tego typu inicjatywą zorganizowaną przez Port Łódź. Wcześniej we współpracy z Łódzkim Centrum Filmowym, oglądać można było wystawę kostiumów filmowych – produkcji w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz - trwająca nadal - wystawę historii polskiego oręża.
Nadesłał:
beyondpr
|
Komentarze (0)