Kultura, sztuka » Kultura

Brave Festival na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chinach

Brave Festival na rzecz ofiar  trzęsienia ziemi w Chinach
Zobacz więcej zdjęć »
W tym roku w kwietniu na Wyżynie Tybetańskiej w wyniku trzęsienia ziemi zginęło, odniosło rany oraz zaginęło około 10.000. Najdotkliwiej ucierpieli Tybetańczycy, którzy stanowią 97% tutejszej społeczności, w tym artyści przyjeżdżający w lipcu na Brave Festival do Wrocławia.

Brave Festival, to wydarzenie, które mocno związane jest z tybetańską społecznością, a szczególnie z organizacją Rokpa, która niesie pomoc tybetańskim dzieciom. Co roku  wpływy ze sprzedaży biletów na Brave Festival przekazywane są właśnie na programy pomocowe tej organizacji. W zeszłym roku do Wrocławia przyjechali założyciel tej, 30-letniej organizacji Lea Wyler i dr Akong Tulku Rinpoche, którzy wraz z grupą tybetańskich dzieci, które przez cały festiwal uczestniczyły w warsztatach artystycznych, a na jego finał wspólnie z polskimi i ugandyjskimi dziećmi przygotowały występ.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link BuildinguW trakcie tegorocznej edycji, w ramach projektu Brave Kids do Wrocławia mają przyjechać dzieci z górskiego regionu Yushu. – Latem ubiegłego roku, razem z Anastazją Gołaj, odbyliśmy bardzo dla nas ważną i osobistą podróż do Yushu, odległego górskiego rejonu na płaskowyżu tybetańskim. Bogactwo i różnorodność ich tradycji wydało nam się szalenie cenne i ważne, szczególnie wobec ubóstwa materialnego, jakie tam panuje. Pojechaliśmy do Yushu, aby zaprosić na Brave przedstawicieli tamtejszych społeczności nomadów - artystów, mnichów z tysiącletnich klasztorów, a także dzieci ze szkoły prowadzonej przez ROKPĘ. Tym mocniej poruszyła nas wiadomość o trzęsieniu ziemi, które 14 kwietnia b.r. dotknęło rejon Yushu i naszych serdecznych przyjaciół tam mieszkających. To ogromny dramat ludzi i wielka strata dziedzictwa kultury! Część szkoły ROKPY uległa zniszczeniu, zawalił się klasztor Dhamkar. Zginęli mnisi. Nie będzie ich z nami we Wrocławiu – mówi Justyna Warecka z Rokpa Polska. Ten ubogi, górski teren został bardzo mocno poszkodowany w wyniku trzęsienia ziemi i informacje, które docierają do organizatorów festiwalu wskazują, że lokalna społeczność jest w dramatycznej sytuacji. - To, co się stało jest przerażające. Około 90% domów w Yushu zawaliło się. Nieoficjalne źródła podają, że zginęło, odniosło rany oraz zaginęło około 10.000 ludzi. Wśród naszych uczniów i nauczycieli są ciężko ranni. We wspieranym przez ROKPĘ klasztorze zginęło co najmniej 40 mnichów, a wielu zostało rannych – mówi Lea Wyler, wiceprezydent Rokpy.

Biorąc pod uwagę ogromne potrzeby poszkodowanych, organizatorzy Brave Festival podjęli decyzję, że wpływy z tegorocznej edycji festiwalu w całości zostaną przekazane na dzieci w Yushu.W oddalonym i ubogim górskim rejonie Yushu (Prowincji Qinghai), na wysokości ponad 3,800 m. npm., 97 procent populacji to z pochodzenia Tybetańczycy.  Większość osób w tym regionie żyje w skrajnej biedzie. Katastrofa naturalna uderza więc w ich z ogromną siłą.

Organizacja charytatywna Rokpa International (www.rokpa.org), wspierająca Tybetańczyków została założona w Zurichu w 1980 roku. Jest ona wiodącą zachodnią organizacją niosącą pomoc w Tybecie - prowadzi 150 projektów edukacyjnych i rozwojowych. Od ponad 20 lat wspiera wieloma działaniami ubogie społeczności nomadów z tego regionu.  Prowadzi, m.in., szkołę w Yushu dla 250 sierot. Także jej część uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi.

Rokpa organizuje pomoc, która pozwoli przetrwać Tybetańczykom dotkniętym trzęsieniem ziemi oraz wesprze ich podczas odbudowy. Aby móc wesprzeć jak najwięcej osób organizacja prosi o wsparcie. Organizacja gwarantuje bezpośrednie i skuteczne przekazanie pomocy.

Pomoc można przekazywać na konto:

Stowarzyszenie Charytatywne ROKPA POLSKA, partner ROKPA INTERNATIONAL

Cel: „Ofiarom trzęsienia ziemi w Yushu”

Kredyt Bank, I Oddział, ul. Sikorskiego 2/8, 53-695 Wrocław

Numer: 41 1370 1301 0000 1701 4838 7200

W sprawie pytań, prosimy o kontakt:  rokpapolska@gmail.com; tel. 606 605 665Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »