Rozrywka i wypoczynek » Sport

Budowa i rodzaje trampolin

Skakanie na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również forma aktywności ruchowej, która usprawni nasze zdrowie. Przewidziana zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wykonywanie na niej ćwiczeń nie jest wymagające. Jedyne, co potrzebujemy to oczywiście trampoliny.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Niestety, nie jest to sprzęt, którego zakup będzie należał do najmniejszych. Profesjonalne modele, z należytymi zabezpieczeniami sięgają kwot nawet 1000 złotych lub większych. Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów, które różnią się kształtem, kolorem, wielkością czy rodzajem użytych do ich produkcji materiałów.
Trampoliny składają się z elastycznej i sprężystej batuty, która spoczywa na metalowych podporach na sprężynach. Z uwagi na swoją rozciągliwość szybko wraca do pierwotnej postaci. Już podczas pół godzinnych ćwiczeń na tym sprzęcie możemy stracić blisko 700 kalorii! Jednak, aby czerpać maksymalną radość z trampolinowych szaleństw, po jej zakup warto udać się do sklepów sportowych, gdyż jakość marketowych modeli może pozostawiać wiele do życzenia.
Do najważniejszych elementów konstrukcyjnych trampoliny należy rama galwanizowana, której zadaniem jest zapewnienie sztywności. Porządne sprzęty zazwyczaj charakteryzują się ramą o dużej średnicy oraz szerokich ściankach, które w całości wykonane są ze stali. Aby skakanie na niej było nie tylko przyjemne, ale również bezpieczne, ten fakt ma nam zapewnić krawędź zabezpieczająca. Generalnie, im większa krawędź, tym większy stopień bezpieczeństwa. Na wygodę korzystania z trampoliny w istotnym zakresie wpływa również jakość sprężyn. Te, które posiadają wrzecionowaty kształt zapewniają optymalne odbicie. Jednak podczas jej zakupu, warto zwrócić uwagę, w jaki sposób są one przytwierdzone do maty. Zwykle jest tak, że używane są elementy w kształcie trójkąta i mocowane przy użyciu ośmiu szwów. Jednak, im więcej będzie tych szwów, tym większe bezpieczeństwo zapewnimy osobom z niej korzystającym. Dodatkowym elementem konstrukcyjnym, w zależności od jej przeznaczenia, są dodatkowe siatki, które zabezpieczają boki trampoliny przez wypadnięciem.
Możemy wyróżnić małą i dużą trampolinę oraz dziecięcą. Pierwsza świetnie nadaje się do ćwiczeń fitness. Jej średnica zwykle nie przewyższa 120 cm. Jej miniaturowa postać doskonale nadaje się do niewielkich przydomowych ogrodów. Duże modele, choć zapewniają większą frajdę ze skakania, są jednak bardziej niebezpieczne. Stąd koniecznością jest montaż ochronnej siatki czy też drabinki ułatwiającej wchodzenie. Z kolei trampoliny dziecięce charakteryzują się dużą różnorodnością kolorów. Dodatkowo mogą występować w postaci dmuchanej, dzięki czemu przybiorą rozmaite kształty.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »