Dom » Budownictwo

Budownictwo prefabrykowane czy tradycyjne?

Budownictwo prefabrykowane czy tradycyjne?
Zobacz więcej zdjęć »
Elegancki i komfortowy dom, gotowy do zamieszkania po 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy? Chociaż brzmi niczym bajka, jest to propozycja jak najbardziej realna. Wszystko za sprawą budownictwa prefabrykowanego.

Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System sp. z o.o., wyjaśnia na czym polega idea domów z prefabrykatów i czym tego typu budownictwo różni się tradycyjnego, murowanego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mieszkaj zdrowo i przyjemnie

Podstawową różnicą między domami budowanymi konwencjonalnie, a projektami z prefabrykatów jest rodzaj użytych materiałów. W technologii tradycyjnej używa się przede wszystkim cegieł lub bloczków i betonu, w domach prefabrykowanych – drewna. „Wybór drewna jako głównego surowca wykorzystywanego przy budowie domów prefabrykowanych nie jest decyzją przypadkową. Materiał cechuje się bowiem doskonałymi właściwościami technicznymi, takimi jak: optymalna izolacja cieplna i akustyczna, lekkość, a także wysoka trwałość. Co więcej, drewno jest surowcem w 100% naturalnym i ekologicznym, dzięki czemu w domach firmy Wolf System mogą bez obaw mieszkać nawet alergicy”, mówi Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System Sp. z o.o. Lekka drewniana konstrukcja, ma jeszcze inne zalety – przede wszystkim taki dom można postawić nawet na miękkim gruncie, a także - w ekstremalnych przypadkach i po uwzględnieniu takiej opcji na etapie projektowania - można go przenieść w inne miejsce. Dzięki temu przeprowadzka do innej miejscowości nie musi oznaczać konieczności porzucenia ulubionego domu, jak ma to w przypadku budynku postawionego z cegieł i betonu.

Liczy się czas!

Większości z nas budowa domu kojarzy się z długimi miesiącami oczekiwania na zakończenie prac przez kolejne ekipy specjalistów. Wylewanie fundamentów, stawianie ścian, montaż stolarki – wszystko to zajmuje przecież wiele pracy i nierzadko przeciąga się w nieskończoność. Tego typu problemy, charakterystyczne dla budownictwa tradycyjnego, w przypadku domów prefabrykowanych zostały wyeliminowane. Dominik Kosmała z firmy Wolf System Sp. z o.o. mówi: „Domy prefabrykowane opierają się na lekkiej, drewnianej konstrukcji, dzięki czemu można je budować szybko i sprawnie. Na plac budowy ściany dostarczane są w całości, już z wmontowaną stolarką, co sprawia, że budynek składa się niczym idealnie dopasowane puzzle. Dzięki zastosowania takiego rozwiązania, dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia prac”. Inaczej mówiąc: czas budowy domu prefabrykowanego jest o 75% krótszy od tradycyjnego, murowanego budynku, dzięki czemu szybciej można się do niego wprowadzić. „Warto dodać, że budowa domu z betonu jest nie tylko bardziej czasochłonna, ale również wymaga większego zaangażowania – dotyczącego chociażby pilnowania kolejnych grup budowlanych. Realizacja budynku prefabrykowanego od początku do końca znajduje się w rękach jednej ekipy, dzięki czemu wszystko przebiega sprawnie i bez niepotrzebnych kłopotów czy przestojów ”, dodaje Dominik Kosmała z firmy Wolf System Sp. z o.o.

Energooszczędność w standardzie

Kolejną z kwestii, na którą zwracamy uwagę podczas budowy domu jest energooszczędność. Wpływ ma na to kilka czynników: wzrost świadomości ekologicznej, drożejący prąd i gaz, a także obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dla nowego domu. Co ciekawe, o ile murowane budynki mieszkalne muszą przejść szereg modyfikacji, by spełnić wymogi budownictwa energooszczędnego, o tyle domy prefabrykowane mają energooszczędność w standardzie. „Charakterystyczną cechą domów z prefabrykatów oferowanych przez Wolf System są doskonałe parametry termiczne. Co istotne, zminimalizowanie ilości ciepła uciekającego na zewnątrz budynku, pozwoliło obniżyć koszty eksploatacji takich domów o 40-60% w stosunku do budynków o tradycyjnej konstrukcji. Obniżka ta dotyczy przede wszystkim rachunków za ogrzewanie”, mówi Dominik Kosmała z firmy Wolf System Sp. z o.o. I dodaje: „Sposobem firmy Wolf System na poprawę komfortu cieplnego w budynku jest ciągłe obniżanie współczynnika przenikalności cieplnej ścian (U). Ściana Ultra-Thermo-Mega-Wand poszczycić się może wartością parametru U na poziomie 0,14 W/m2K, dzięki czemu w całym domu panować będzie miłe i przytulne ciepło”.

Elegancja i indywidualizm

Budowany przez nas dom musi być nie tylko ciepły i funkcjonalny, ale również elegancki. Z tego też względu argumentem, na który bardzo często powołują się zwolennicy tradycyjnego budownictwa jest możliwość stworzenia dowolnego projektu architektonicznego, co według niektórych może być trudne w przypadku prefabrykatów. Dominik Kosmała z firmy Wolf System Sp. z o.o. obala ten mit: „Fakt, że budownictwo prefabrykowane bazuje na gotowych elementach wcale nie ogranicza fantazji projektanta. Oczywiście istnieją domy typowe, gotowe projekty, ale każdy z nich można dostosować do indywidualnych preferencji. Co więcej, firma Wolf System oferuje również możliwość stworzenia projektu domu całkowicie do podstaw, zgodnie ze wskazówkami przyszłych mieszkańców”. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na budowę domu w technologii tradycyjnej czy też lekkiej, mamy szansę nadać mu taki wygląd, jaki tylko sobie wymarzymy.

Domy prefabrykowane oferowane przez Wolf System zyskują z roku na rok coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie. Wszystko wskazuje na to, że tego typu rozwiązania będą również stanowić przyszłość polskiego budownictwa. Skąd ta pewność? W końcu każdy z nas chciałby mieć dom elegancki, ciepły i tani w eksploatacji, a przy tym możliwy do zamieszkania już po 3 miesiącach do rozpoczęcia budowy.

Wolf System Sp. z o.o.
ul. Budowlana 17
41–100 Siemianowice Śląskie
tel. +48 032/6053700
www.wolfhaus.pl

Koncern Wolf System zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych, ekologiczny domów modułowych, a także betonowych silosów oraz budynków gospodarczych. Wolf System Sp. z o.o. została założona 26 lipca 1990r. Początkowo siedziba spółki mieściła się w Tychach, ale wkrótce rozpoczęto budowę zakładu w Siemianowicach, gdzie od 1992 roku firma prowadzi swoją działalność produkcyjną. Dzisiaj firma Wolf System w Polsce zatrudnia ponad 100 pracowników, których kwalifikacje, kreatywność i zaangażowanie w wykonywaną pracę gwarantują sukces i dynamiczny rozwój spółki.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »