Zdrowie » Medycyna
Choroba XXI wieku
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jest to dość przykra choroba, która nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
Co to jest refluks?
Choroba refluksowa dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Polega ona na tym, że żołądek nie zatrzymuje w swoim wnętrzu pokarmu, który został połknięty. Treści pokarmowe, po wstępnym przetrawieniu wracają z powrotem do przełyku. Towarzyszy temu ból i pieczenie w okolicy mostka i krtani. Do przełyku przedostaje się też z żołądka kwas solny, który doprowadza do stanu zapalnego błony, która znajduje się w przełyku, ponieważ przełyk nie jest odporny na działanie kwasu solnego. Przez to objawy choroby są jeszcze bardziej nieprzyjemne.
Jak rozpoznać chorobę?
Głównymi objawami refluksu są m.in.: zgaga, odbijanie się, pieczenie w okolicy mostka i tuż za nim, ucisk w żołądku, pieczenie, które nasila się po zjedzeniu posiłku oraz podczas leżenia i schylania się. Wiele osób czuje też, że jedzenie wraca im do przełyku i wydaje im się, że mają coś w ustach. W ustach może też pojawić się posmak mydlin oraz soli. Dodatkowo, osoby, które posiadają refluks cierpią na uporczywe czkawki, mają kłopoty z połykaniem jedzenia i mogą cierpieć na chrypkę, a także uporczywy nocny kaszel.
Jak się leczyć?
Bardziej lub mniej nasilone dolegliwości przełyku dotykają w dzisiejszych czasach wielu ludzi. Jednakże zaledwie niewielka ich część odwiedza z tego powodu lekarza i leczy się dalej pod okiem profesjonalisty. Niestety, większość leczy się na własną rękę lub wcale. W aptekach można kupić leki, po których ma ustąpić na przykład zgaga. Są to w większości leki dostępne bez recepty. Warto jednak wiedzieć, że nieleczona choroba może mieć bardzo poważne konsekwencje - na przykład może przekształcić się w raka przełyku.
Nadesłał:
mikiqu
|
Komentarze (0)