Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Choroby powodujące ból szyi
Zobacz więcej zdjęć » |
Artykuł powstał we współpracy z Profireha.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ból karku to powszechna przypadłość XXI wieku. Powoduje go długotrwała praca przed komputerem, brak aktywności fizycznej, a także niewłaściwa pozycja podczas snu. Istotna rolę w objawach bólowych odgrywa także stres, powodujący napinanie mięśni oraz palenie papierosów, które ma negatywny wpływ na gęstość tkanki kostnej. Jeśli odczuwasz ból w górnej części kręgosłupa, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni, koniecznie udaj się do specjalisty. Zazwyczaj pomaga jednak kilka ćwiczeń, które wymienimy w tym artykule.
O jakich chorobach może świadczyć ból szyi?
Na ból skarży się wiele osób. Szacuje się, że przewlekły dolegliwości tego typu (trwające ponad trzy miesiące) w pewnym okresie życia mogą dotyczyć nawet 15% całej populacji. Bywa jednak, że są związane z poważniejszą chorobą. Wśród nich należy wymienić:
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Występuje najczęściej w odcinku szyjnym lub lędźwiowym. Wiąże się ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowych, które dokonuje się stopniowo wraz z upływem czasu lub z przeciążeniami/uszkodzeniami dysku. Kiedy trzony kręgu wzajemnie się uciskają, powoduje to silny ból. Często jest on jednostronny. Dodatkowymi objawami jest mrowienie i drętwienie. Choroba to prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia i niejednokrotnie wymaga interwencji chirurga.
Dyskopatia szyjna
Choroba ta polega na uwypukleniu się bądź powstaniu przepukliny krążka międzykręgowego. Naciska ona i podrażnia korzenie rdzeniowe. Silny ból szyi pojawia się często w parze z bólem rąk i barków.
Naciągnięcie i naderwanie mięśni szyi
Jednym z powodów bólu szyi może być naciągnięcie lub naderwanie mięśnia czworobocznego. Czasami przeciążenie przychodzi niezauważone, bez gwałtownego urazu. Chory zazwyczaj ma problem z przekręceniem głowy w kierunku przeciwnym do miejsca odczuwanego jako bolesne.
Jeśli Twój lekarz stwierdził u Ciebie którąś z powyższych chorób, potrzebna Ci fizjoterapia Opole. Jeśli ból jest bardzo uciążliwy, konieczna będzie też farmakoterapia.
Nadesłał:
Daniel Getsiński
|
Komentarze (0)