Zdrowie » Medycyna

Ciąża a wizyty u ginekologa

Ciąża a wizyty u ginekologa
Zobacz więcej zdjęć »
Zacznijmy od tego, że jeśli jesteś w ciąży – to serdecznie Ci gratulujemy. Zakładamy oczywiście, że o tym właśnie marzyłaś. Pamiętaj, że od tej pory nie odpowiadasz już tylko za siebie, ale również za swoje dziecko, które przyjdzie na świat już niebawem.
Od teraz musisz być pod stałą kontrolą lekarza ginekologa, aby uniknąć chorób i niebezpieczeństw. Zapisz ten obowiązek do swojego terminarza i nie zapominaj o nim.

Stała opieka medyczna podczas ciąży to podstawa. Musisz dokładnie monitorować przebieg całej ciąży, ponieważ w każdym momencie coś może się wydarzyć, a można tego przecież uniknąć. Pamiętaj, że wizyty kontrolne pozwolą wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i zaradzić im. Nie zaniedbuj tego, bo od tego zależy przyszłe życie Twoje i Twojej pociechy. Po raz pierwszy powinnaś się udać na wizytę kontrolną zaraz po tym, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. Nie bój się – i tak będziesz musiała to zrobić prędzej, czy później. Następnie, musisz ułożyć sobie w głowie cały plan ciąży.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zacznij od wywiadu położniczego. Wybierz odpowiedniego specjalistę. Jeśli jesteś zadowolona z dotychczasowego ginekologa – pozostań zapisana u niego. Jeśli uważasz, że nie jest odpowiednią osobą do prowadzenia ciąży, zmień go. Lepiej wcześniej, niż później. Pamiętaj, że najlepiej będzie, jeśli podczas ciąży będzie się Tobą opiekował jeden ginekolog, bo to on będzie Cię najlepiej znał. Znając historię ciąży, będzie on w stanie w skuteczniejszy sposób reagować. Podczas pierwszej „ciążowej wizyty”, lekarz zada Ci mnóstwo pytań. Dzięki temu pozna genetyczną historię Twojej rodziny, dowie się, jakie występowały w niech choroby i inne nieprawidłowości. Przypomnij sobie wszystkie te choroby, pomyśl, czy chorujesz na jakieś choroby przewlekłe, czy przyjmujesz na stałe jakieś leki, czy i kiedy byłaś ostatni raz hospitalizowana, czy i kiedy przechodziłaś operację, jak wygląda historia choroby w Twojej rodzinie i rodzinie ojca Twojego dziecka, przypomnij sobie swoją ostatnią miesiączkę, daty poprzednich ciąż, porodów i poronień.

Po wykonaniu tego wywiadu, lekarz zbada Cię. Przeprowadzi badanie cytologiczne (wymaz z pochwy za pomocą szczoteczki cytologicznej) oraz bakteriologiczne. Zbada również Twoje piersi, zmierzy Twoją wagę oraz ciśnienie krwi. Dodatkowo, na pewno wykona badanie USG, które zweryfikuje czas trwania ciąży, rozwój Twojego dzieciątka oraz planowany czas porodu. Podczas USG, lekarz użyje żelu do USG, aby zminimalizować poczucie dyskomfortu i zmaksymalizować jakość badania.

Poza tymi badaniami, lekarz ginekolog na pewno zleci badanie krwi, takie jak morfologia, sprawdzenie poziomu glukozy w surowicy krwi, badanie immunologiczne krwi (które sprawdzi, czy nie występują przeciwciała różyczki i toksoplazmozy), badanie sprawdzające, czy nie chorujesz na choroby weneryczne, między innymi na kiłę – do tego służy WR, a także badanie moczu. Jeśli nie znasz swojej grupy krwi, co paradoksalnie jest częste, będziesz koniecznie musiała ją poznać. Ważna będzie również grupa krwi ojca dziecka i sprawdzenie, czy nie występuje konflikt serologiczny. Jeśli tak – ginekolog wypisze specjalne leki.

Podczas swojej pierwszej wizyty ciążowej u ginekologa, lekarz założy Ci kartę przebiegu ciąży. To właśnie  w niej będą się znajdować wszelkie informacje dotyczące przebiegu ciąży, wszelkie zmiany stanu zdrowia, badania krwi i moczu, akcja serca, położenie płodu, informacje o wzroście macicy. Tam też znajdziesz przewidywaną datę porodu i terminy wizyt u lekarza.

Pamiętaj, że to Twój lekarz prowadzący – powinien sprawdzać, czy ciąża przebiega prawidłowo, ale musi również odpowiadać na wszystkie Twoje pytania i rozwiewać wątpliwości.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Blog medyczny
http://blog-medyczny.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »