Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Cichych snów!
Zobacz więcej zdjęć » |
Rozwiązanie przynosi nowoczesna medycyna, która daje możliwość nie tylko dokładnej diagnozy, ale też całkowitego zlikwidowania problemu. Angielski portal „Which?" prowadzący analizy porównawcze jakości produktów konsumenckich i dbający o uczciwość konkurencji, wziął pod lupę lekarstwa, urządzenia i inne środki dostępne na rynku, mające zmniejszać lub niwelować problem chrapania.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Okazało się, że wiele z nich jest mało skutecznych, zbyt trudnych w zastosowaniu lub też wywołuje skutki uboczne w postaci problemów z zaśnięciem. Ponad 70 proc. osób, które próbowały stosować którąś z wielu dostępnych metod, uznało, że nie są one skuteczne. Porównywano wiele różnych sposobów: od urządzeń podtrzymujących uniesione nozdrza, przez taśmy na nos, spray`e do gardła, po kursy na płytach CD.
Stały postęp medycyny przynosi jednak nowe rozwiązania także w tej dziedzinie. Nowoczesne metody, stosowane np. przez wrocławskie Dolnośląskie Centrum Larynologii Medicus, opierają się na najskuteczniejszych sposobach diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu. Nowoczesne urządzenie, jakim jest Apnograf, zostało stworzone specjalnie na potrzeby lekarzy laryngologów i pozwala im określić skalę zaburzeń oddechowych związanych ze snem oraz zidentyfikować miejsca zwężeń dróg oddechowych w jego trakcie. Urządzenie to jest przydatne w podjęciu decyzji o rodzaju leczenia - zabiegowym czy zachowawczym. U pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu operacyjnego pozwala także na kontrolę wyników operacji. Dla wygody diagnozowanego pacjenta, przenośne urządzenie zakładane jest przed snem, zaś rano odczytuje się wyniki. Nie ma konieczności hospitalizacji, ponieważ rejestrację danych można prowadzić w domu. Apnograf, założony pacjentowi na noc, pozwala na stworzenie w czasie snu zapisu głośności chrapania, poziomu wysycenia tlenem krwi obwodowej, ilości bezdechów lub spłyconych oddechów na godzinę oraz częstości akcji serca. Pozwala także określić przepływ powietrza oraz opory w górnych i dolnych drogach oddechowych. Jeżeli badanie wykaże, że przyczyną chrapania bądź bezdechów jest schorzenie lub zwężenie górnych dróg oddechowych, to przy łagodnej postaci dolegliwości, współczesna medycyna jest w stanie skutecznie i szybko pomóc w usuwaniu przyczyn tych zaburzeń. Wtedy po diagnozie przychodzi kolej na zabieg. Pacjenci, u których problem z chrapaniem lub łagodną postacią bezdechów śródsennych wynika z zaburzeń w obrębie górnych dróg oddechowych, kwalifikują się do zabiegu operacyjnego UPPP. Zabieg odbywa się w trybie chirurgii jednego dnia i nie wymaga hospitalizacji. Operacja ta polega na plastyce języczka, podniebienia oraz gardła i ma na celu ułatwienie przepływu powietrza w trakcie snu.
W nowoczesnych centrach leczenia, takich jak np. Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus, zabieg ten przeprowadzany jest przy pomocy koblacji. Medicus stosuje te metodę jako jeden z pierwszych w Polsce. Koblacja polega na wytworzeniu fal o wysokiej częstotliwości, które powodują jonizację molekuł wewnątrz tkanki. Przekładając to na język pacjenta: powoduje to odparowanie wyznaczonej części tkanki, zmniejszenie jej objętości i zwiększenie napięcia w określonych partiach, bez skalpela i efektu oparzenia, ponieważ działa się temperaturą 40-50˚C - mówi dr n. med. Maciej Mazur, z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus. Jest to więc zabieg całkowicie bezkrwawy, niemalże bezbolesny, nie występuje po nim obrzęk, jak w przypadku lasera, a pacjent tego samego dnia wraca do domu i może jeść, pić oraz normalnie funkcjonować.
Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny usuwanie dolegliwości laryngologicznych takich jak chrapanie czy łagodne postacie bezdechów śródsennych, stało się znacznie łatwiejsze. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju rozwiązań jest także oszczędność czasu, bezbolesność, a przede wszystkim dobre samopoczucie pacjenta zaraz po zabiegu.
Nadesłał:
Matylda Dudek
|
Komentarze (0)