Dom » Budownictwo

Ciepły dom z energooszczędnymi oknami dachowymi

Ciepły dom z energooszczędnymi oknami dachowymi
Zobacz więcej zdjęć »
Energooszczędne mogą być nie tylko okna pionowe, drzwi zewnętrzne i brama garażowa, lecz również okna dachowe. Chronią one dom przed stratami ciepła, zapewniają też dopływ naturalnego światła. Dzięki nim możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Trzeba tylko dobrze je wybrać i zamontować.

Budowa lub remont budynku tak, żeby zużywał jak najmniej energii to niższe koszty eksploatacji i sposób na czystsze powietrze. Jaki jest więc skuteczny przepis na ciepły dom? Poza ociepleniem i wymianą źródła ogrzewania nie możemy również zapominać o oknach pionowych i dachowych (zwanych również połaciowymi). Jeśli są nieszczelne, to może uciekać przez nie nawet 40% energii cieplnej. Bez funkcjonalnych i energooszczędnych okien dachowych trudno sobie także wyobrazić poddasze użytkowe.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ciepłe okna dachowe

Energooszczędność to w przypadku okien dachowych kluczowy parametr. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich zakupie? Przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła Uw, który w przypadku tej grupy produktów, zgodnie z aktualnymi przepisami może wynosić maksymalnie 1,1 W/(m2K). Dlatego ważne jest, jak okna są zbudowane. Oszczędność energii, a więc niższe rachunki za ogrzewanie zapewnia termoizolacyjna konstrukcja z 3- lub 4-szybowymi pakietami. Dodatkowo, współczynnik przenikania ciepła okien dachowych można jeszcze poprawić poprzez użycie przy montażu specjalnego kołnierza uszczelniającego. Przykładem takiego rozwiązania jest kołnierz w wersji Thermo od firmy FAKRO. Dzięki jego zastosowaniu współczynnik przenikania ciepła może być jeszcze lepszy, nawet o 15%. – Na bilans energetyczny budynku bardzo pozytywnie wpływa także dopływ znacznej ilości naturalnego ciepła z promieni słonecznych, które zimą nagrzewają pomieszczenia. Korzystna jest więc duża powierzchnia przeszkleń, odpowiednie ukształtowanie profili ram okiennych oraz nawiewnik umieszczony w górnej części ościeżnicy – mówi Elżbieta Solewska, specjalista ds. marketingu i współpracy z Architektami z firmy FAKRO, Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”. W ofercie FAKRO znajdziemy różnego rodzaju okna dachowe m.in. obrotowe, uchylno-obrotowe i kolankowe, których zastosowanie korzystnie wpływa na poprawę energooszczędności nie tylko samego poddasza, ale i całego domu.

Okno dachowe dobrze zamontowane

Parametry okna dachowego to jedno, ale równie ważne są miejsce i sposób jego montażu. Najwięcej energii cieplnej z promieniowania słonecznego można pozyskać, jeśli okna zlokalizowane są od południa i zamontowane na dachu o kącie nachylenia połaci 45 stopni. Z kolei od północy nasłonecznienie jest najmniejsze. Dlatego też rekomendowane jest, aby powierzchnia okien umiejscowionych od południa wynosiła co najmniej 20% powierzchni podłogi, natomiast od północy jedynie 10%. W przypadku okien od wschodu i zachodu powinny one natomiast zajmować 10-20% powierzchni podłogi.

Bez względu na to, czy decydujemy się na montaż nowego okna dachowego, czy też wymianę starego, prace najlepiej powierzyć fachowej ekipie dekarzy. Montaż, podobnie jak samo okno, powinien być ciepły, czyli ograniczać powstawanie mostków termicznych. Kluczowe jest więc szczelne wykonanie izolacji termicznej i paroprzepuszczalnej wokół okna oraz docieplenie pustych przestrzeni pomiędzy szpaletą, a krokwiami. Większość okien dachowych renomowanych producentów dostępna jest z kompletnym zestawem montażowym, zawierającym wszystkie niezbędne elementy, jak np. kołnierz uszczelniający. Dzięki temu, poszczególne komponenty są do siebie dobrze dopasowane.

Inwestycja w poprawę energooszczędności zwraca się w trakcie eksploatacji domu, jednak na początku może stanowić znaczne obciążenie dla budżetu. Dlatego, gdy wymieniamy stare okna dachowe sięgnijmy po dofinansowanie. Możemy więc skorzystać z ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” , a także z ulgi termomodernizacyjnej. Warto również sprawdzić, czy w naszym miejscu zamieszkania funkcjonują lokalne inicjatywy wspierające termomodernizację budownictwa.

Dach jest niczym czapka, która chroni dom przed stratami ciepła. Zamontowane w nim okna dachowe stanowią bardzo ważny element, wpływający na energooszczędność całego budynku. Są tak samo istotne dla bilansu energetycznego obiektu jak tradycyjne okna pionowe. Dlatego też sprawdźmy, w jakim są stanie i jeśli ich modernizacja jest niewystarczająca, warto zastanowić się nad wymianą. Zyskamy dzięki temu nową jakość życia i oszczędność na rachunkach za ogrzewanie.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Drier

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »