Firma » Biznes
Co firma może zyskać wdrażając szczupłe zarządzanie - Lean Management
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Czym jest Lean Management?
LM jest to identyfikacja i eliminacja marnotrawstw z procesów biznesowych i życiowych. Jest to zdroworozsądkowe zarządzanie tym co ma wpływ na sukces czyli osiąganie celów w organizacji biznesowej jak i w życiu osobistym. Istnieje siedem (niektórzy wymieniają dziewięć) podstawowych strat w procesach, czyli:
-
Nadprodukcja – produkowanie większej ilości niż jest potrzebna.
-
Nadmierne zapasy – większe niż potrzebne zapasy produktów, półproduktów oraz surowców.
-
Błędy i wady jakościowe – wadliwe produkty i niewłaściwie wykonane usługi.
-
Oczekiwanie – oczekiwanie na surowiec, produkt, informacje, itp.
-
Nadmierne przetwarzanie – czynności, które są zbędne do wytworzenia produktu lub usługi o wymaganych przez klienta parametrach.
-
Zbędny transport – niepotrzebne przemieszczanie produktów i materiałów.
-
Zbędny ruch – każdy zbędny ruch pracownika.
Co różni firmy zarządzane tradycyjnie od tych zarządzanych poprzez Lean Management?
W tradycyjnej organizacji decyzje podejmowane są na górze struktury, tzn. od zarządu w dół organizacji. W firmach zarządzanych szczuple, decyzje idą z dołu, czyli z procesów, bezpośrednio od ludzi. Drugą główną różnicą jest tak zwane uprawomocnienie, w tradycyjnym modelu zarządzania usprawnienia wdrażane są od czasu do czasu, w Lean Management - ciągle.
W ciągłym udoskonaleniu każdy myśli o usprawnieniach i każdy je zgłasza, podaje pomysły usprawnień i eliminuje marnotrawstwa. W firmie Lean wszystko jest wizualizowane i widoczne, na zasadzie otwartej księgi a nie danych w tabelkach o których wie zarząd. Dane są zawsze na wierzchu i zawsze aktualne w ramach ludzi i procesów, tak więc pracownik każdego dnia wie jak wyglądają wskaźniki związane z praca i wie jak konkretnie jego dzień pracy wpłynął na dane wskaźniki. Jeżeli wiemy jaką mamy mieć wydajność i wiemy ze wszystko jest zaplanowane, wiemy że praca jest zestandaryzowana to pracownik ma większy spokój, co bezpośrednio wpływa na jakość wyrobów. W spokojnym i wydajnym środowisku pracownik ma świadomość że dotrzyma zakładanej jakości i zrobi wszystko dobrze za pierwszym razem i za każdym razem.
Lean oferuje wyższą jakość i wyższą wydajność jednocześnie.
Poza zwiększeniem jakości i wydajności, szczupłe zarządzanie zwiększa kulturę pracy, która łączy się z elementami miękkimi (HR). Dobór pracy staje się nie chaotyczny a zaplanowany. Zarządzanie kompetencjami w danej firmie jest lepsze, każdy wie jak wygląda ścieżka kariery, kiedy nabędzie nowe umiejętności i ma pewność, że będzie się rozwijał w czasie nie tylko tak jak organizacja by chciała, ale również tak jak on by chciał.
W firmie Lean komunikacja między pracownikami a kierownikami jest na dużo wyższym poziomie, co daje możliwość dochodzenia do źródeł ludzkich problemów. Daje to szansę zbadanie jaka u danego człowieka jest przyczyna chęci lub niechęci dalszego rozwoju, można go odpowiednio motywować, szkolić, wskazać kierunek rozwoju.
Jak wdrażać Lean?
Istnieje kilka form wdrażanie Lean Management. Firma może wdrażać organizację samouczącą się, obejmując szczupłym zarządzaniem całe przedsiębiorstwo. Można wdrażać narzędzia i rozwiązania Lean tylko w wybranych obszarach firmy, np. tylko w części produkcyjnej lub office i w wybranym zakresie np. utrzymanie ruchu.
Na polskim rynku, mimo wdrażania Lean Management od wielu lat, relatywnie niewiele przedsiębiorstw stosuję tą metodę zarządzania. Często zdarza się, iż firma próbuje wdrożyć, bez powodzenia, szczupłe zarządzanie korzystając z niedoświadczonych konsultantów, dlatego istotne jest korzystanie z doświadczonych doradców.
Przedsiębiorca może również skorzystać ze szkoleń Lean Management, które umożliwią zapoznanie się z tematem.
Komentarze (0)