Firma » Finanse
Co może windykator, a czego mu nie wolno?
Co może windykator?
Żeby zrozumieć, jakie są prawa windykatora, należy sobie przede wszystkim uświadomić, że nie jest on przedstawicielem prokuratury, policji czy sądu. Windykator działa w imieniu wierzyciela i jego celem jest zawarcie ugody mającej doprowadzić do spłaty długu, np. uzgodnienie, że zaległości zostaną zwrócone w ratach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Windykator nie ma prawa grozić dłużnikowi ani wchodzić do jego mieszkania, jeśli ten się na to nie zgadza. Co więcej, windykator nie może ani wpisać dłużnika na tak zwaną "czarną listę dłużników", ani nawet informować o jego długu sąsiadów czy przełożonych w pracy. Jeżeli windykatorowi nie udaje się zawrzeć umowy z dłużnikiem, powinien skierować sprawę do sądu - dopiero, kiedy sędzia wyda wyrok, komornik może zająć się wyegzekwowaniem długu.
Zajrzyj również na blog. Znajdziesz tu ciekawe informacje na temat windykacji, raporty na podstawie danych Kaczmarski Inkasso, opinie ekspertów.
Co robić, kiedy windykator narusza nasze prawa?
Niestety, wielu windykatorów działa niezgodnie z prawem i stosuje metody zastraszania. Windykatorzy wykorzystują fakt, że dłużnicy nie znają swoich praw i próbują wyegzekwować od nich zależności, wygrażając im czy informując o ich długu przełożonych w miejscu pracy. Jeśli windykator łamie prawo, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym policję. Warto również zgłosić występowanie wszelkich niepokojących nas praktyk w siedzibie firmy windykacyjnej.
Nadesłał:
JoannaS
|
Komentarze (1)
Windykatora obowiązuje prawo, jak każdego. I nie może nic więcej niż sam wierzyciel. Fajnie w formie polemiki: http://pamietnikwindykatora.pl/2014/04/21/stop-windykacji/