Społeczeństwo » Społeczeństwo
Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy go złożyć?
Zobacz więcej zdjęć » |
Jeśli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, aby sąd rozwiązał małżeństwo poprzez rozwód. Formą przedstawienia takiego żądania jest pozew o rozwód. Uzyskanie rozwodu jest możliwe tylko wtedy, kiedy między małżonkami zostały zerwane wszystkie więzy, czyli duchowe, fizyczne oraz gospodarcze, czyli nastąpił zupełny i trwały rozkład małżeństwa. Spełnienie tej przesłanki jest warunkiem koniecznym, aby sąd orzekł rozwód i małżeństwo przestało formalnie istnieć.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Pozew o rozwód można samodzielnie sporządzić i złożyć w sądzie, jednak dla ochrony własnych interesów i maksymalnego skrócenia skomplikowanej procedury rozwodowej, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy jaką oferują adwokaci w Jarosławiu.
Z jakich elementów powinien składać się pozew o rozwód?
Strony postępowania – poprawnie przygotowany pozew powinien zawierać: imię, nazwisko, numer PESEL oraz aktualny adres zamieszkania powoda i pozwanego.
Żądania powoda - powód powinien określić swoje żądania. Może on żądać rozwodu z orzeczeniem winy. Wówczas sąd orzeka, czy i który z małżonków jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, pozew powinien zawierać wniosek o powierzenie obojgu rodzicom lub jednemu z nich władzy rodzicielskiej nad dziećmi, wniosek o ustalenie kontaktów stron postępowania z dziećmi, a także wniosek o orzeczeniu wysokości świadczenia alimentacyjnego. Kolejnym żądaniem, jakie może być zawarte we wniosku jest żądanie dokonania przez sąd podziału majątku wspólnego małżonków.
Uzasadnienie powództwa – pozew rozwodowy powinien być poparty konkretnym uzasadnieniem, które opiera się na materiale dowodowym (np. zeznaniach świadków oraz dowodów z dokumentów takich jak m.in. korespondencja mailowa, wykaz połączeń telefonicznych itp.). Uzasadnienie powinno również zawierać informacje o sytuacji majątkowej, możliwościach zarobkowych oraz potrzebach dzieci, jeśli występuje żądanie alimentów.
Wymagane załączniki – do pozwu należy dołączyć takie dokumenty jak akt małżeństwa, odpis skrócony aktów urodzenia dzieci (o ile są małoletnie) oraz zaświadczenia o zarobkach.
Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Sprawy rozwodowe rozpoznawane są przez Sądy Okręgowe. Pozew rozwodowy należy złożyć w wydziale cywilnym właściwego Sądu Okręgowego. Za sąd właściwy uznaje się ten, w którego okręgu małżeństwo wspólnie zamieszkiwało, nawet, jeżeli aktualnie zamieszkuje tam już tylko jeden małżonek. W przypadku braku wspólnego miejsca zamieszkania pozew powinien być skierowany do Sądu Okręgowego odpowiedniego dla aktualnego miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie tego miejsca, sprawa zostanie rozpatrzona przez Sąd Okręgowy odpowiedni dla miejsca zamieszkania powoda.
Kompleksowe przygotowanie pozwu umożliwia sprawne przeprowadzenie procesu rozwodowego. Dużym ułatwieniem będzie skorzystanie z pomocy prawnika, który przygotuje pozew rozwodowy i oceni wartość merytoryczną przedkładanej w sądzie dokumentacji. Kancelaria adwokacka w Jarosławiu skutecznie reprezentuje interesy klientów w sądzie, co gwarantuje sprawne i bezproblemowe rozwiązanie problematycznych sytuacji w trakcie rozwodu.
Nadesłał:
Malwinau
|
Komentarze (0)