Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Co zamiast biopsji prostaty?

Co zamiast biopsji prostaty?
Zobacz więcej zdjęć »
Zamiast inwazyjnej biopsji badanie z próbki moczu. Płynna biopsja moczu jest rekomendowanym badaniem na obecność raka prostaty - drugiego pod względem występowania nowotworu złośliwego wśród mężczyzn w Polsce.

Warto wiedzieć, że u 1 na 6 mężczyzn rozwija się rak prostaty. Dzieje się to powoli, bowiem guz stercza może być wyczuwalny dopiero po 10 latach. Wykryty w początkowym stadium jest wyleczalny nawet w 90%. Rocznie wśród Polaków wykrywa się ok. 10 tys. przypadków raka prostaty. Co roku w naszym kraju z jego powodu umiera 4 tys. osób. Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek. Około 75% zachorowań występuje po 65 roku życia, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, szczególnie u dojrzałych mężczyzn.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W ostatnich latach obserwuje się stopniowy wzrost liczby nowych rozpoznań raka prostaty, problem niestety jest wciąż lekceważony przez wielu mężczyzn. Pomimo, że świadomość zdrowotna społeczeństwa powoli się poszerza, edukacja wciąż jest bardzo ważna. Celem jest zwiększenie liczby mężczyzn zgłaszających się do urologa z powodu dolegliwości dróg moczowych lub tylko w celu przeprowadzenia badania okresowego. Walce z nowotworem sprzyja upowszechnienie oznaczania stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy (podwyższony poziom PSA może być objawem raka prostaty) i rozwój metod badawczych.

Biopsja jest standardową procedurą diagnostyczną, ale aż 30% wyników jest fałszywie ujemnych. Ponadto jest to inwazyjne badanie, które może prowadzić do powikłań (występują one u 18% mężczyzn). Na szczęście postęp medycyny pozwala na udoskonalanie biopsji stercza i wprowadzanie badań takich, jak płynna biopsja moczu Select MDx. Płynna Biopsja Prostaty to badanie wykonywane w moczu wykrywające biomarkery mRNA HOXC6 i DLX1 agresywnego raka prostaty. Badanie Select MDx pozwala odróżnić pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka raka gruczołu krokowego od pacjentów z grupy bardzo niskiego ryzyka. Badanie to pomaga w podjęciu decyzji o konieczności wykonania biopsji gruczołu krokowego.

„Wykonanie Płynnej Biopsji Prostaty Select MDx zaleca się przede wszystkim pacjentom, u których rozważana jest biopsja gruczołu krokowego ze względu na podwyższony wynik PSA oraz nieprawidłowy wynik badania per rectum. Ogromną zaletą tego badania jest fakt, że jest ono nieinwazyjne, wykonywane z próbki moczu. Wczesna diagnoza u mężczyzn z wysokim ryzykiem agresywnego raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. Z kolei mężczyźni z grupy bardzo niskiego ryzyka mogą uniknąć biopsji, poddając się rutynowej kontroli i badaniom przesiewowym. Badania nie należy wykonywać z moczu pobranego z cewnika, a także jeżeli w ostatnich 3 miesiącach była wykonana biopsja prostaty. Wynik oznaczenia PSA nie może być starszy niż 6 miesięcy. Badanie jest wykonywane w moczu oddanym bezpośrednio po badaniu per rectum i wykonanym masażu prostaty. Tylko takie postępowanie warunkuje wiarygodny wynik badania. Dlatego pobranie próbki moczu powinno się odbywać w gabinecie lekarskim”. - mówi dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

Podczas Kongresu EAU 2018 zostały ogłoszone nowe wytyczne w postępowaniu w diagnostyce u pacjentów, u których rozważa się wykonanie biopsji prostaty. Badanie Select MDx Płynna Biopsja Prostaty znalazło się w tegorocznych rekomendacjach Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, które stanowią:

Aby uniknąć niepotrzebnej biopsji, bezobjawowym mężczyznom, u których stężenie PSA wynosi 2 -10 ng/ml przy prawidłowym wyniku badania palpacyjnego gruczołu, należy zaproponować dalszą ocenę ryzyka, poprzez zastosowanie kalkulatora ryzyka, wykonanie dodatkowego testu na podstawie próbki moczu lub próbki krwi (np. HOXC6 and DLX1, PHI, Badanie 4K, PCA3) lub badanie obrazowe (wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty). Komitet ds. Wytycznych stwierdza, że biomarkery mRNA wyizolowane z moczu mogłyby pomóc w rozróżnianiu guzów agresywnych od nieagresywnych, dzięki dodatkowym wartościom w porównaniu z parametrami prognostycznymi obecnie stosowanymi przez klinicystów.

Więcej na ten temat na: www.plynnabiopsjaprostaty.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agencja Społem
http://agencjaspolem.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »