Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Cukrzyca typu 1 – groźna choroba autoimmunologiczna

Cukrzyca typu 1 – groźna choroba autoimmunologiczna
Zobacz więcej zdjęć »
W Polsce choruje na cukrzycę ponad 3 mln osób. Zdecydowana większość – około 90% – to chorzy z cukrzycą typu 2. Na cukrzycę typu 1 choruje w Polsce około 180 000 osób, a ten typ choroby najczęściej rozpoznawany jest pomiędzy 10. a 14. rokiem życia.

Diagnoza cukrzycy nie jest dziś już wyrokiem: obecne metody kontroli glikemii oraz leczenia tej choroby znacznie opóźniają czas wystąpienia późnych powikłań (angiopatia cukrzy­cowa, neuropatia cukrzycowa) oraz minimalizują ryzyko wystąpienia wczesnych powikłań (niedocukrzenia, kwasicy). Wie­dząc o chorobie, można podjąć działania, które zmniejszą ryzyko powi­kłań, a to one są najniebezpieczniejszym obliczem choroby.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Warunkiem dobrej kontroli choroby są:

  • Regularny pomiar glikemii za pomocą glukometrów,
  • Przestrzeganie zaleceń lekarza
  • Odpowiednio dobrana dieta
  • Aktywność fizyczna

Cukrzyca typu 1 należy do chorób z autoagresji. Oznacza to, że orga­nizm osoby chorej produkuje przeciwciała, które niszczą własne komórki – w tym przypadku komórki beta wysp trzustkowych produkujące insulinę. Bez insuliny, glukoza nie jest w stanie przedostać się z krwi do komórek organizmu, między innymi do komórek mięśni. Pozostając we krwi, jej stężenie osiąga wartości powyżej normy, zarówno na czczo, jak i w po­szczególnych godzinach doby.

W cukrzycy typu 1 objawy choroby zazwyczaj pojawiają się nagle. Najczęściej jako pierwsze występują:

  • Częste oddawanie dużej ilości moczu (również w nocy),
  • Nasilone, niezaspokojone pragnienie,
  • Spadek masy ciała pomimo dobrego apetytu,
  • Osłabienie i senność,
  • Spadek aktywności psychofizycznej (u dzieci objawia się brakiem ochoty na zabawę czy naukę),
  • Sucha i szorstka skóra,
  • Bóle brzucha, wymioty,
  • Przyspieszony oddech.

 

Objawy cukrzycy typu 1 występują zazwyczaj z tak dużą intensywnością, że trudno je przeoczyć. Ich wystąpienie powinno skłonić nas do natychmia­stowej wizyty u lekarza, w celu przeprowadzenia dalszej diagnozy. Poziom cukru powinien być zmierzony jak najszybciej, niezależnie od pory dnia.

Lekiem z wyboru, w terapii cukrzycy typu 1, jest insulina. Insulina podawana jest:

  • przy użyciu wstrzykiwaczy – penów,
  • osobistą pompą insulinową.

 

Warunkiem skutecznego leczenia insuliną jest umiejętność modyfikacji dawek insuliny w opar­ciu o samokontrolę poziomów glukozy za pomocą glukometrów, np. z linii iXell®, takim jak nowoczesny i innowacyjny iXell® OLED, przeznaczony dla pacjentów, którzy muszą często dokonywać pomiarów glikemii.

Dlaczego należy badać stężenie glukozy?

Regularne, samodzielne pomiary stężenia glukozy za pomocą glukometru są istotnym elementem terapii cukrzycy, pozwalają na lepsze zrozumienie i kontrolę choroby. Lepsza kontrola choroby to skuteczniejsze leczenie, a co za tym idzie  mniejsze ryzyko powikłań cukrzycy. Systematyczne pomiary glikemii dają możliwość poznania reakcji organizmu na zastosowaną dietę, aktywność fizyczną i leki.

Na każdym z etapów leczenia cukrzycy, dieta i dostosowany do możliwości wysiłek fizyczny pozostają integralnymi elementami terapii. Bez zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej żaden z leków nie przyniesie spodziewanych efektów terapeutycznych.

 

iXell® OLED – nowoczesny i innowacyjny glukometr dla pacjentów często wykonujących pomiary glikemii

W linii nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie glukometrów iXell® znajduje się innowacyjny produkt, wykorzystujący TECHNOLOGIĘ MULTIACTIVE – iXell® OLED (wyrób medyczny). Jest to glukometr przeznaczony dla pacjentów często wykonujących pomiary glikemii – tak jak to miejsce w przebiegu cukrzycy typu 1, w której warunkiem skutecznego leczenia insuliną jest umiejętność modyfikacji dawek insuliny w opar­ciu o samokontrolę poziomów glukozy za pomocą glukometru.

Jedna z innowacyjnych funkcji glukometru iXell® OLED to prezentacja wyników pomiarów glikemii przed i po posiłku w formie wykresu bezpośrednio na wyświetlaczu glukometru – „spójrz i sprawdź”. Funkcja ta pozwala na szybką ocenę stanu wyrównania cukrzycy.

Inną, nowoczesną funkcją glukometru iXell® OLED, jest ładowarka sieciowa, która zapewnia wygodę i łatwość użytkowania oraz niezwykłą lekkość glukometru.

Glukometr iXell® OLED spełnia wymogi najnowszej normy ISO 15197:2013 co daje gwarancję dokładności, precyzji i powtarzalności pomiarów.

Oznaczenie pomiarów glikemii przed (AC) i po (PC) posiłku to kolejna cecha glukometru iXell® OLED pozwalająca na lepszepoznanie reakcji organizmu na codzienne posiłki.

Glukometr jest wyposażony w ekran OLED, gwarantujący czytelność menu w każdym oświetleniu. Urządzenie przechowuje w pamięci 400 pomiarów wraz z datą i godziną.

Ogromną zaletą glukometru iXell® OLED jest brak kodowania pasków, co eliminuje ryzyko błędów przy nowym opakowaniu pasków testowych. Glukometr iXell® OLED współpracuje z paskami testowymi iXell®Automatyczny wyrzut  paska zapewnia bez­pieczeństwo pomiaru dla pacjenta  i osób z otoczenia wy­konujących pomiar, a funkcja AST (alternatywne miejsca nakłucia) pozwala na wybór najbardziej komfor­towej strefy nakłucia. Specjalna nakładka przewidziana dla systemu AST ułatwia pobranie kropli krwi z innej części ciała niż opuszka palca. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katarzyna.mitrowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »