Technologie » Komputery

Cyberatak może kosztować Europejczyka średnio 1 100 zł w przypadku utraty plików multimedialnych

Cyberatak może kosztować Europejczyka średnio 1 100 zł w przypadku utraty plików multimedialnych
Zobacz więcej zdjęć »
Średni koszt plików multimedialnych znajdujących się na urządzeniu, jakie użytkownik z Europy może stracić na skutek cyberataku lub innych szkód, szacuje się na 1 100 zł – tak wynika z badania Consumer Security Risks Survey przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.

Znacznej części tych strat można zapobiec, jednak często zdarza się, że po zakupie treści cyfrowych użytkownicy nie podejmują odpowiednich działań, aby zapewnić im ochronę.  

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Użytkownicy mogą utracić pliki na wiele różnych sposobów: w wyniku zgubienia lub kradzieży urządzenia czy też ataku cyberprzestępców. Atakujący wiedzą, jak cenne są dla użytkowników ich pliki, dlatego nieustannie tworzą nowe szkodliwe programy, które potrafią szyfrować dane na dysku twardym, a następnie żądać okupu za przywrócenie dostępu.      

 

Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International w minionym roku 22% respondentów z Europy stało się celem cyberataku. Jednocześnie ponad 60% użytkowników, którzy padli ofiarą szkodliwego oprogramowania uszkadzającego dane, przyznało, że nie było w stanie w pełni odzyskać swoich plików. W tym samym okresie około 12% Europejczyków zostało dotkniętych utratą, kradzieżą lub awarią swojego urządzenia cyfrowego. 

 

Badania pokazały, że potencjalne straty na skutek utraty treści multimedialnych (innymi słowy, wartość pieniężna plików, których nie można odzyskać) są wyższe w przypadku młodszych respondentów, którzy aktywnie pobierają muzykę i filmy. Na przykład, globalni respondenci z grupy wiekowej 16-24 lat ponosili średnie straty w wysokości 2 000 zł, natomiast osoby w wieku 25-34 lat – 1 350 zł; z kolei użytkownicy w wieku 45 lat i starsi tracili przeciętnie 680 zł.

 

Jeśli chodzi o wartość utraconych danych w różnych krajach, mieszkańcy Chin i Rosji ponosili najwyższe średnie straty (odpowiednio 2 380 i 2 360 zł na użytkownika). Kwota ta jest znacznie niższa w Europie (1 100 zł) i Ameryce Północnej (1 000 zł).

 

Aby zapewnić ochronę zasobom cyfrowym, użytkownicy muszą nie tylko regularnie wykonywać kopię zapasową swoich danych – niezbędne jest również zabezpieczenie urządzeń prywatnych przed szkodliwymi atakami, których celem jest kradzież lub wyłudzanie danych. Smartfony oraz tablety powinny być również wyposażone w dodatkowe narzędzia umożliwiające zlokalizowanie zgubionego urządzenia lub złagodzenie potencjalnych szkód związanych z kradzieżą urządzenia.  

 

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma Kaspersky Lab oferuje Kaspersky Internet Security multi-device, wszechstronne rozwiązanie zapewniające użytkownikowi ochronę przed wszystkimi rodzajami cyberataków, niezależnie od platformy.

 

Rozwiązanie to zawiera oddzielne produkty zapewniające ochronę komputerom z systemem Windows oraz Mac, jak również smartfonom i tabletom działającym pod kontrolą Androida. Posiadacze iPhone’a oraz iPada mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji Kaspersky Safe Browser umożliwiającej bezpieczne przeglądanie treści internetowych na swoich urządzeniach.

 

Oprócz zestawu technologii antywirusowych każdy produkt wbudowany w Kaspersky Internet Security multi-device zawiera specjalne funkcje zapewniające użytkownikom niezawodną ochronę przed zagrożeniami specyficznymi dla poszczególnych urządzeń. Na przykład, rozwiązanie przeznaczone do ochrony komputerów z systemem Windows zawiera specjalny moduł Anti-Blocker zwalczający szkodliwe programy, które blokują dostęp użytkowników do komputera i żądają okupu w zamian za przywrócenie normalnego funkcjonowania sprzętu.    

 

Z kolei rozwiązanie przeznaczone dla smartfonów i tabletów zawiera funkcje umożliwiające zdalne śledzenie urządzenia, włączenie alarmu oraz zrobienie zdjęcia prawdopodobnego złodzieja przy użyciu wbudowanego w urządzenie aparatu, jak również kilka innych technologii, które mogą być pomocne w razie utraty lub kradzieży urządzenia.  

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »