Gospodarka » Przemysł

Cynkowanie – czym jest tak właściwie?

Cynkowanie – czym jest tak właściwie?
Zobacz więcej zdjęć »
Proces cynkowania jest powszechnie stosowany w celu zabezpieczenia metalu przed korodowaniem. Na czym dokładnie polega cynkowanie?

Metale wystawione na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, w tym wody oraz powietrza, są narażone na szybkie korodowanie. Oznacza to, że powstają na nich ogniska korozji (rdzy), która narusza ich strukturę, a tym samym może doprowadzić nawet do ich całkowitego zniszczenia.

Aby temu zapobiegać, stosuje się różne zabezpieczenia antykorozyjne. Jednym z najczęściej stosowanych jest cynkowanie, czyli nakładanie na powierzchnię metalu warstwy cynku.

Dzisiaj proces cynkowania odbywa się na kilka sposobów, pozwalając na uzyskanie właściwego zabezpieczenia metalu przed korozją.Cynkowanie – metody:

  • cynkowanie proszkowe
  • cynkowanie ogniowe – zanurzeniowe
  • cynkowanie galwaniczne
  • cynkowanie natryskowe

Czym dokładnie charakteryzują się powyższe metody cynkowania?Cynkowanie proszkowe

Cynkowanie proszkowe to metoda polegająca na utrzymywaniu przedmioty metalowego przez okres kilku godzin w temperaturze rzędu 350-400 stopni Celsjusza w sproszkowanym cynku z zawartością około 6 proc. tlenku cynku.Cynkowanie ogniowe – zanurzeniowe

Proces cynkowania ogniowego, inaczej zanurzeniowego, nazywany jest także procesem Sendzimira. To metoda polegająca na zanurzeniu przedmiotu metalowego w ciekłej kąpieli cynkowej.Cynkowanie galwaniczne

Cynkowanie galwaniczne polega na wykonaniu powłok galwanicznych. Jest to proces stabilny, zapewniający doskonały rozkład grubości powłok o wysokim połysku, a także bez narostów na krawędziach.Cynkowanie natryskowe

Metoda polegająca na natryskiwaniu odpowiedniego preparatu cynkowego na przedmioty metalowe.Rezultaty procesu cynkowania

Prawidłowo wykonany proces cynkowania pozwala na uzyskanie na przedmiotach metalowych trwałej, wysoce odpornej na korodowanie warstwy cynku.

Powłoka cynkowa w warunkach środowiska miejskiego zapewnia ochronę przed korodowaniem na okres od kilku do nawet kilkunastu lat w zestawieniu z przedmiotami bez powłoki cynkowej.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »