Społeczeństwo » Społeczeństwo

Czas w historii

Czas w historii
Zobacz więcej zdjęć »
Cały czas pędzimy, rzadko kiedy zatrzymujemy się na dłużej, biegniemy non stop przed siebie. Prawda jest taka, że czas odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę i musimy go przestrzegać, ponieważ bez tego nic nam się nie uda.

Cały czas pędzimy, rzadko kiedy zatrzymujemy się na dłużej, biegniemy non stop przed siebie. Prawda jest taka, że czas odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę i musimy go przestrzegać, ponieważ bez tego nic nam się nie uda. Odpowiednie terminy, spotkania, godziny oraz dni otwarcia konkretnych sklepów czy działów obsługi – to wszystko jest ważne i tak naprawdę czas z naszego sojusznika czasami zmienia się we wroga, kiedy pędzie nieubłagalnie i nie możemy go chociaż na chwilę zatrzymać. Dzień niekiedy okazuje się zbyt krótki, by spełnić wszystkie obowiązki, rok niekiedy bardzo długi, gdy czekamy na ważne wydarzenie – jakiś wyjazd, urodziny, święta czy specjalnie dla nas szczególne wydarzenie. Aby poradzić sobie w uporządkowaniem czasu należy sobie wszystko rozplanować, na przykład za pomocą notesu lub kalendarza. Ale w sumie po co?
 Nie od dzisiaj wiemy, że kalendarze pomagają nam w określaniu dat i uporządkowania sobie obowiązków. Najlepiej korzystać z nich, kiedy trzeba pamiętać o wielu rzeczach naraz. Jednakże ktoś może zapytać po co one są i czy ich wynalezienie było potrzebne. Na dzień dzisiejszy wiemy, że tak i nieraz dzięki nim ułatwiało się życie, ale jaka jest kalendarzy historia i jakie są ich rodzaje? Otóż zacznijmy od krótkiej definicji kalendarza - umowna rachuba czasu., która dzieli czas na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody, a jej nazwa pochodzi od rzymskiego słowa Kalendy bądź według innych źródeł od łacińskiego calendarium. Obecnie najbardziej rozpowszechnionym kalendarzem na świecie jest kalendarz gregoriański, a wprowadzony został on 15 października 1582 przez papieża Grzegorza XIII i oparty jest na długości roku zwrotnikowego, czyli tak jak definicja zakładała – od cyklu przyrody.
Jest ich wiele, ale przede wszystkim kalendarze dzielimy na słoneczne (solarne), na przykład kalendarze chrześcijańskie, w tym gregoriański (dla kościołów zachodnich, takich jak rzymsko katolicyzm, protestantyzm i niektóre inne) i juliański (dla kościołów wschodnich, takich jak greko katolicyzm, prawosławie i niektóre inne), kalendarz Majów, kalendarz aztecki, kalendarz irański, francuski kalendarz republikański, kalendarz szwedzki, a także dzielimy na księżycowe (lunarne) oraz księżycowo-słoneczne. Juliusz Cezar w starożytnym Rzymie podczas swojego panowania wprowadził reformę, jaką było posługiwanie się kalendarzem juliańskim. Zważając na czas, jaki już kalendarze są użytkowane, to można zauważyć, że od najdawniejszych lat były czymś bardzo potrzebnym i niezastąpionym. Nie bez powodu nie możemy się bez nich obejść i nie wyobrażamy sobie czegoś takiego jak brak określenia czasu. Nie umiemy. Mamy lata, miesiące, tygodnie i nazwy na każdy dzień. Dzięki temu łatwiej nam się żyje. Możemy zaplanować swój czas w odpowiedni sposób, zapisać wszystko, co potrzebne nam do zrobienia i cieszyć się porządkiem w terminach wcześniej ustalanych, które już nam nie umkną. 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 5 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »