Społeczeństwo » Społeczeństwo

Cześć, dopiero co się poznaliśmy, ale proszę, oto moje dane

Cześć, dopiero co się poznaliśmy, ale proszę, oto moje dane
Zobacz więcej zdjęć »
Mówi się, że miłość jest ślepa. Powiedzenie to z pewnością jest trafne w odniesieniu do osób, które ujawniają wszystko w serwisach randkowych online w nadziei, że zwiększy to ich szansę na udany związek.

Wydawać by się mogło, że jest to nieszkodliwe i stanowi sposób na szybkie znalezienie potencjalnego partnera, który będzie „dobrze dopasowany”, jednak użytkownicy portali randkowych dobrowolnie i bez namysłu przekazują niezwykle osobiste oraz poufne informacje, przy czym wielu z nich udostępnia je w publicznie widocznym profilu. Jedna czwarta (25%) przyznaje się do podania swojego imienia i nazwiska w publicznie dostępnym profilu na portalu randkowym; jedna osoba na dziesięć podała swój adres domowy i wyjawiła szczegóły dotyczące swojej pracy lub tajemnice handlowe, tyle samo użytkowników wstawiło na swoim profilu zdjęcie w negliżu, obnażając znacznie więcej, niż byli tego świadomi.   

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Użytkownicy są jeszcze bardziej skłonni ujawniać informacje osobom, do których zostali „dopasowani” w świecie randek online — 16% przekazuje im informacje osobowe, z czego jedna osoba na dziesięć robi to w przeciągu kilku minut lub godzin od pierwszego kontaktu. 15% zdradza krępujące szczegóły dotyczące ich samych, a 14% przesyła swoje prywatne lub roznegliżowane zdjęcia. Jeśli wpadną w niepowołane ręce, informacje te mogą zostać wykorzystane przeciwko użytkownikom, w celu uzyskania dostępu do ich kont i urządzeń, a nawet do szantażowania.      

Poza potrzebą przekazywania dużej ilości informacji osoby randkujące online, jako aktywni użytkownicy internetu, są narażone na więcej cyberzagrożeń — z badania wynika, że 41% osób, które korzystają z portali randkowych, doświadczyło incydentu naruszenia bezpieczeństwa IT w tej czy innej formie, np. włamano się do ich urządzenia lub konta, lub stały się celem oprogramowania ransomware szyfrującego dane dla okupu (dla porównania, wśród osób, które nie korzystają z internetowych portali randkowych, odsetek ten wynosi 20%). Są one zatem bardziej podatne i narażone na atak.

To przekłada się na odczuwane obawy — użytkownicy portali randkowych martwią się o swoje bezpieczeństwo podczas randek online. 63% obawia się, że ich urządzenie zostanie zainfekowane, podczas gdy 61% niepokoi się, że ich dane zostaną skradzione lub wyciekną z aplikacji randkowej lub samego serwisu. Aż 55% doświadczyło jakiegoś zagrożenia lub problemu podczas randek internetowych — od zagrożeń online po te w świecie fizycznym. Mimo to niepokojący jest brak stosowania prostych metod ochrony wśród osób korzystających z takich portali — zaledwie 21% nie zezwala aplikacjom randkowym na dostęp do danych na swoim urządzeniu i jedynie 27% korzysta z rozwiązania bezpieczeństwa.    

Użytkownicy powinni zachować ostrożność, jeśli chodzi o ujawnianie prywatnych informacji na publicznie dostępnych profilach lub osobom, z którymi mogą potencjalnie umówić się na randkę, i nie tylko – powiedział Andrei Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab. Tak samo, jak żadna osoba nie zdradziłaby przechodniowi na ulicy swojego adresu domowego czy numeru telefonu przy pierwszym spotkaniu, użytkownicy portali randkowych muszą wziąć odpowiedzialność za ochronę swoich danych i nie zakładać, że są one bezpieczne i nietykalne w obrębie danego portalu czy aplikacji. Zalecenie to odnosi się nie tylko do korzystania z portali randkowych: użytkownicy internetu powinni zabezpieczyć siebie i swoje informacje osobiste online niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

Niezależnie od nawyków związanych z randkowaniem online Kaspersky Lab uważa, że każdy ma prawo być wolnym od obaw związanych z cyberbezpieczeństwem. W oparciu o swoje 20‑letnie doświadczenie firma oferuje szeroką gamę rozwiązań, dzięki którym użytkownicy mogą się zabezpieczyć. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://www.kaspersky.pl/ochrona-dla-domu

Więcej informacji o zagrożeniach związanych z randkowymi serwisami online znajduje się w raporcie „Niebezpieczne randki: czy wszyscy robią tak online?” dostępnym na oficjalnym blogu Kaspersky Lab — Kaspersky Daily: https://kas.pr/T4gG.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »