Gospodarka » Chemia
Człowiek-pająk to nie fikcja!
Zobacz więcej zdjęć » |
Wraz z nowym tysiącleciem wśród naukowców pojawiła się swego rodzaju moda na kopiowanie natury, między innymi przy tworzeniu niezwykle silnie przyczepnych - "klejących się" - materiałów, inspirowanych właściwościami opuszków palców gekona.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Obecnie powstało szereg całkowicie sztucznych materiałów, które pozwalają na bardzo silne przyczepianie różnych przedmiotów do gładkich, pionowych powierzchni.
Naukowcy z University of Dayton (USA), dzięki wykorzystaniu nanorurek węglowych przy tworzeniu materiału o właściwościach zbliżonych do stopy gekona, osiągnęli tak duży sukces, iż ich sztuczna "skóra genona" umożliwia uniesienie nawet 10-krotnie większego ciężaru, niż naturalny oryginał!
Skrawek nowego materiału o powierzchni 3 centymetrów kwadratowych pozwala na zawieszenie na pionowej, gładkiej ścianie odważnika o wadze nawet 150 kilogramów! Siła z jaką nanorurkowy materiał klei się do powierzchni odpowiada 100 N/cm2!
Tajemnica nowego materiału tkwi w sposobie syntezy nanorurek węglowych (nisko ciśnieniowe chemiczne osadzanie z fazy gazowej (LP CVD, ang. low pressure chemical vapour deposition), a przez to organizacji przestrzennej powstałego nanomateriału. Dzięki tej technice syntezy nanorurek węglowych, powstający materiał przypomina nieuporządkowane nitki spagetti, a nie, równo ustawione w rzędzie nanorurki.
Po przyklejeniu materiału do powierzchni, i dociśnięciu z dość dużą siłą, ciężar zawieszony na nanomateriale powoduje reorganizację układu nanorurek, przez co stają się one bardzo uporządkowane. Choć nowy materiał z ogromną siła "przykleja się" do powierzchni, jego architektura umożliwia jednocześnie bezproblemowe oderwanie go - poprzez przyłożenie siły w innym kierunku, niż pionowy.
Według amerykańskich naukowców, już niebawem literacka fikcja, jaką jest Człowiek-pająk może stać się faktem - naukowcy zademonstrowali możliwości nowego nanokleju, zawieszając na gładkiej, pionowej szybie - na maleńkim skrawku nanomateriału - litrową butelkę Coca-Coli!
Komentarze (0)