Gospodarka » Chemia

Człowiek-pająk to nie fikcja!

Człowiek-pająk to nie fikcja!
Zobacz więcej zdjęć »
Odpowiednio zsyntetyzowane wielościenne nanorurki węglowe mogą być wykorzystane do produkcji kostiumu o właściwościach zbliżonych do tego, który nosił Człowiek-pająk. Niewielki skrawek nowo opracowanego nanomateriału umożliwia utrzymanie, na pionowej gładkiej ścianie, ciężaru przekraczającego 150 kg

Wraz z nowym tysiącleciem wśród naukowców pojawiła się swego rodzaju moda na kopiowanie natury, między innymi przy tworzeniu niezwykle silnie przyczepnych - "klejących się" - materiałów, inspirowanych właściwościami opuszków palców gekona.

Obecnie powstało szereg całkowicie sztucznych materiałów, które pozwalają na bardzo silne przyczepianie różnych przedmiotów do gładkich, pionowych powierzchni.

Naukowcy z University of Dayton (USA), dzięki wykorzystaniu nanorurek węglowych przy tworzeniu materiału o właściwościach zbliżonych do stopy gekona, osiągnęli tak duży sukces, iż ich sztuczna "skóra genona" umożliwia uniesienie nawet 10-krotnie większego ciężaru, niż naturalny oryginał!

Skrawek nowego materiału o powierzchni 3 centymetrów kwadratowych pozwala na zawieszenie na pionowej, gładkiej ścianie odważnika o wadze nawet 150 kilogramów! Siła z jaką nanorurkowy materiał klei się do powierzchni odpowiada 100 N/cm2!

Tajemnica nowego materiału tkwi w sposobie syntezy nanorurek węglowych (nisko ciśnieniowe chemiczne osadzanie z fazy gazowej (LP CVD, ang. low pressure chemical vapour deposition), a przez to organizacji przestrzennej powstałego nanomateriału. Dzięki tej technice syntezy nanorurek węglowych, powstający materiał przypomina nieuporządkowane nitki spagetti, a nie, równo ustawione w rzędzie nanorurki.

Po przyklejeniu materiału do powierzchni, i dociśnięciu z dość dużą siłą, ciężar zawieszony na nanomateriale powoduje reorganizację układu nanorurek, przez co stają się one bardzo uporządkowane. Choć nowy materiał z ogromną siła "przykleja się" do powierzchni, jego architektura umożliwia jednocześnie bezproblemowe oderwanie go - poprzez przyłożenie siły w innym kierunku, niż pionowy.

Według amerykańskich naukowców, już niebawem literacka fikcja, jaką jest Człowiek-pająk może stać się faktem - naukowcy zademonstrowali możliwości nowego nanokleju, zawieszając na gładkiej, pionowej szybie - na maleńkim skrawku nanomateriału - litrową butelkę Coca-Coli!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Neodruk - wizytówki,reklama
http://www.neodruk.za.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »