Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Czy dbasz o bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci?

Czy dbasz o bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci?
Zobacz więcej zdjęć »
„Wakacje to czas, kiedy wiele dzieci niewyjeżdżających na letni wypoczynek po prostu się nudzi. Internet staje się wówczas atrakcyjnym miejscem rozrywki. Niestety, w tym czasie dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji” – donosi Fundacja Kidprotect.pl, która na co dzień zajmuje się bezpieczeństwem

Internet to wspaniałe narzędzie, za pomocą którego dzieci mogą czerpać wiedzę, zdobywać informacje i utrzymywać kontakt ze znajomymi.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Trzeba jednak odpowiednio przygotować młodego internautę do korzystania z dobrodziejstw sieci. Skutecznym narzędziem wspomagającym rodzicielską czujność są filtry rodzinne, które każdy może samodzielnie zainstalować na swoim komputerze. Nie zastąpią one jednak rozmowy z dzieckiem.

Każdy rodzic powinien mieć świadomość zagrożeń, jakie stwarzają nowe media. „Straty finansowe, szkody psychiczne, problemy z prawem – to poważne konsekwencje, które mogą dotknąć rodziców, którzy nie przygotowali dzieci do bezpiecznego korzystania z sieci” – podaje Fundacja Kidprotect.pl. Dlatego dorośli powinni przestrzegać rad specjalistów na co dzień zajmujących się bezpieczeństwem dzieci w Internecie. Są one szczególnie cenne w czasie wakacji, kiedy nasze pociechy chętniej korzystają z sieci. Oto najważniejsze z nich:

1.      ROZMAWIAJ. Rozmawiaj jak najwięcej z dzieckiem. Nie karz go za błędy, o których ci mówi. Rozmawiaj z innymi rodzicami, wymieniajcie spostrzeżenia na temat działań waszych dzieci w Internecie.

2.      ZDOBYWAJ WIEDZĘ. Surfuj po sieci, aby samemu odkryć tajemnice Internetu. Pokaż wartościowe strony dziecku, zachęcaj je do szukania wiedzy w sieci. Bądź przykładem!

3.      UCZ. Ucz dziecko i ostrzegaj przed niebezpieczeństwami w Internecie. Naucz zasad bezpiecznego kontaktu z innymi w sieci.

4.      USTAL ZASADY. Wspólnie z dzieckiem określcie, ile czasu będzie spędzało dziennie przy komputerze. Zabroń dziecku podawania swoich danych osobowych, takich jak nazwisko, numer telefonu czy adres zamieszkania. Powiedz o odpowiedzialności karnej za nękanie innych w sieci, podszywanie się pod innych użytkowników na internetowych aukcjach, itp.

5.      REAGUJ. Zawiadamiaj policję o przestępstwach, a administratorów portali o niewłaściwych zachowaniach internautów. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko jest nękane w sieci lub stało się ofiarą przestępcy seksualnego, natychmiast zapewnij mu wsparcie psychologa.

6.      ZABEZPIECZ SPRZĘT. Wspomagaj swoją czujność programami filtrującymi treści i programami antywirusowymi. Regularnie aktualizuj oprogramowanie.

7.      GROMADŹ DANE. Zaznaczaj opcję archiwizowania rozmów na wirtualnych czatach i komunikatorach. Będą podstawą dochodzenia policyjnego w razie niebezpiecznej sytuacji.

W dobie Internetu bardzo ważne jest, aby tradycyjne postrzeganie pojęcia „bezpieczeństwo” rozszerzyć o myślenie na temat aktywności dziecka w sieci. Wskazówką, która pomoże rodzicom i opiekunom wybrać strony odpowiednie dla młodych użytkowników Internetu może być nadany Certyfikat Strony Przyjaznej Dzieciom. Fundacja Kidprotect.pl przyznaje takie odznaczenia stronom internetowym na wniosek ich administratorów. Certyfikatem wyróżnione zostają zarówno strony instytucji publicznych (tj. przedszkola, szkoły), jak i strony, na których dzieci znajdą odpowiednie dla nich gry i zabawy edukacyjne. Za Stronę Przyjazną Dzieciom uznana została także witryna internetowa akcji społecznej „Bezpieczne place zabaw z MiniMini”. Cieszy się ogromną popularnością wśród rodziców, którzy na interaktywnej mapie oznaczają place zabaw godne polecenia. Warto zajrzeć na www.placezabaw.minimini.pl i przeczytać ciekawe artykuły poświęcone szeroko pojętemu bezpieczeństwu najmłodszych.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ARBOvision

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »