Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czy opłaca się leczyć u gastrologa za granicą?

Czy opłaca się leczyć u gastrologa za granicą?
Zobacz więcej zdjęć »
Długi czas oczekiwania na wizytę u gastrologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia sprawia, że coraz więcej pacjentów rozważa leczenie za granicą. Może to być opłacalne w krajach takich jak Czechy, Słowacja i Litwa. W pozostałych przypadkach korzystniej jest wybrać wizytę prywatną w Polsce.

Długi czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ

Wizyta u gastrologa oraz zabiegi takie jak na przykład kolonoskopia i gastroskopia mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Cena gastroskopii nie gra wówczas roli, ponieważ każdy pacjent objęty ubezpieczeniem może wykonać go bezpłatnie. Jednakże, czas oczekiwania na wizytę u gastrologa w ramach NFZ wynosi obecnie nawet kilka miesięcy. Najdłużej czeka się w małych miastach, gdzie zazwyczaj znajduje się tylko jedna poradnia o tej specjalizacji. W Jaworznie najkrótszy czas oczekiwania to 235 dni, w Suwałkach 191 dni,
w Tarnowie 188 dni, w Nowym Sączu 146 dni, w Grudziądzu 128 dni, a w Lipnie aż 1212 dni. (Zobacz dane http://www.medbiz.pl). Pacjenci szukają więc miejsc, gdzie mogą umówić się na wizytę znacznie szybciej.

Koszty leczenia za granicą

Przepisy unijne pozwalają na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w innym państwie oraz przewidują zwrot kosztów poniesionych z tego tytułu. Obywatel Polski leczący się w innym kraju na terenie Unii Europejskiej może otrzymać zwrot pieniędzy według stawek ustalonych
przez NFZ. Stawki te kształtują się na poziomie cen takich samych świadczeń w Polsce. Oznacza to, że mimo zwrotu kosztów, polskim pacjentom finansowo nie opłaca się leczenie w krajach, gdzie ceny zabiegów są wyższe niż w Polsce. Przykładowo cena kolonoskopii we Włoszech to około 450 euro (ponad 2000 złotych), a w Wielkiej Brytanii 2000 funtów (około 8800 złotych). NFZ nawet za najdroższy rodzaj kolonoskopii (z usunięciem polipów) zwróci zaledwie 968 złotych. Kraje, w których gastrologia utrzymuje się na podobnym poziomie cenowym jak w Polsce to Czechy, Słowacja i Litwa.

Prywatna wizyta u gastrologa

Osoby, które nie chcą lub nie mogą czekać na wizytę w ramach NFZ ani leczyć się za granicą mają jeszcze jedną opcję – leczenie prywatne w Polsce. Ceny podstawowych usług z zakresu gastrologii różnią się nieznacznie w zależności od placówki i regionu:

- Konsultacja gastrologa – 100-150 złotych
- Gastroskopia diagnostyczna – 200-250 zł
- Gastroskopia z biopsją – 250-300 zł
- Podstawowa kolonoskopia – 370-500 zł
- Kolonoskopia z polipektomią (usunięciem polipów) – 500-800 złRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »