Społeczeństwo » Społeczeństwo
Czy Polacy mogą stać się społeczeństwem innowacyjnym? Czy są gotowi na przełom społeczny?
Zobacz więcej zdjęć » |
Czy Polacy mogą stać się społeczeństwem innowacyjnym? Czy są gotowi na przełom społeczny?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Polskie społeczeństwo wkroczyło w realizację drugiego etapu unijnych dotacji, z których największą pulę pieniędzy przeznaczono na innowacje. Zjawisko masowej „produkcji" humanistów - magistrów i niedostosowanie poziomu edukacji do rynku pracy (Polskę cechuje jeden z najwyższych wskaźników ludzi wykształconych w Europie, choć brakuje nam inżynierów i specjalistów z dziedzin ścisłych) budzą wątpliwości: czy Polacy mogą zwiększyć konkurencyjność poprzez innowacje? Czy potrafią zmienić postawy edukacyjne i obywatelskie?
Czy społeczeństwo dojrzało do aktywności? Czy umiemy dbać o swoje najbliższe otoczenie? Czy następuje zmiana społeczna, która pozwoli nam rozwijać innowacyjne postawy obywatelskie? Powstawanie rozmaitych organizacji i ruchów społecznych, od kongresów kobiet i konwencji obywatelskich po wydarzenia inspirujące do rozwiązywania problemów społecznych na drodze partnerstw między biznesem, organizacjami pozarządowymi i sektorem publicznym pokazuje, że na te pytania możemy odpowiedzieć twierdząco. Do tego rodzaju przedsięwzięć należy inicjatywa Design Thinking Week 2015, realizowana przez Stowarzyszenie Top 500 Innovators (powołane m.in. w myśl realizacji Strategii 2020 i budowania gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach), „Druga edycja tego wydarzenia umożliwia przedstawicielom różnych branż i sektorów uczestnictwo we wspólnych, bezpłatnych warsztatach, konferencjach i webinariach z udziałem światowej klasy specjalistów. Chcemy inspirować do poznawania metodyki rodem z Doliny Krzemowej i namawiać do wykorzystywania jej przy tworzeniu projektów innowacyjnych społecznie - opartych o empatię i zrozumienie potrzeb użytkownika" - mówi ogólnopolska koordynatorka i liderka Design Thinking Week - Joanna Szustakiewicz. "W dniach 2-8 listopada 2015 ok. 1200 uczestników warsztatów w 13-stu miastach w Polsce pochyli się nad problemami społeczności lokalnych. W tym roku udało nam się zaprosić do współpracy m.in. prof. Clarka Kellogga z UC Berkeley oraz Berkeley Innovation Group, którzy przygotowali 2 webinaria dotyczące Design Thinking dla uczestników DT Week 2015" - dodaje prezes Stowarzyszenia Top 500 Innovators - Katarzyna Walczyk-Matuszyk.
Otwarte pozostaje pytanie, czy Polacy jako naród i społeczeństwo, pomimo podziałów ideologicznych i różnic w postrzeganiu rozwoju naszego kraju, dojrzali do tego, by ponad nimi solidarnie dbać o siebie nawzajem i swoje otoczenie?
W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie pomóc nam może tworząca się polska społeczność praktyków i entuzjastów Design Thinking.
Więcej o inicjatywie na www.dtweek.pl
Współorganizator: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Patroni: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, Brand24, Designthinking.pl
Partnerzy: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Business Link, Geek Girls Carrots, Perspective CSR, YOLK, InfoBrand.
Nadesłał:
Aleksandra Kalita
|
Komentarze (0)