Dom » Nieruchomość

Czy stary dom zawsze jest wart zakupu?

Czy stary dom zawsze jest wart zakupu?
Zobacz więcej zdjęć »
Zakup domu sprzed lat to opcja, na którą decyduje się specyficzna grupa kupujących nieruchomości. To ludzie, którzy nie mają wystarczającej ilości pieniędzy, by wybudować swój dom, lub choćby kupić nowy.

Stary dom w takiej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem. To opcja tania i warta zainteresowania. Nie każdy stary dom jednak jest wart uwagi.


Stary dom może oznaczać konieczność kosztownego remontu.

Jeśli decydujemy się na zakup domu sprzed lat, musimy wiedzieć, że wiele zależy od jego stanu. Stary dom w złym stanie może być niedrogi w zakupie, ale na zakupie w takiej sytuacji wydatki na pewno się nie skończą. Dom będzie wymagać kosztownego remontu. Zakres prac i ich koszt oczywiście zależny jest od stanu domu. Jeżeli zakres prac jest bardzo duży a ich koszty niezwykle wysoki, nad zakupem domu należy poważnie się zastanowić. Jeśli remont nie zapowiada się wyjątkowo poważnie, zakup starego domu może być dobrym wyborem.

Oględziny domu to podstawa.

Rozważając zakup starego domu, trzeba spojrzeć na sprzedawany budynek bez zachwytu, wręcz krytycznie i realnie. Od razu przeanalizować należy, jakiego typu remont będzie konieczny do wykonania. Oczywiście najprawdopodobniej będzie to szeroki zakres prac, nie zaś określona praca. Wszystkie konieczne do wykonania prace remontowe, należy przeanalizować pod kątem kosztów i pod kątem czasu, który będzie trzeba poświęcić na ich wykonanie. Jeśli prace, które są konieczne do wykonania, nie wiążą się z dużymi kosztami, zakup domu ma sens.

Atrakcyjna cena domu to nie wszystko.

Remont, którego koszty przekraczają wartość zakupu domu w przypadku starych domów nie są niczym szczególnym. Wystarczy podać tu jako przykład konieczność wymiany dachu, zamontowania ogrzewania oraz innych kluczowych elementów domu. W takiej sytuacji koszty remontu zawsze będą wysokie. Jeśli planujemy zakup domu, musimy więc przeanalizować nie tylko sens zakupu domu ale i remontu, przeanalizować, czy taki remont ma sens. Jego koszt można obniżyć wykonując choć część prac samodzielnie, np. z pomocą rodziny. Można też wynająć narzędzia zamiast kupować je na własność - np. w wypożyczalni narzędzi Boels. W ten sposób zaoszczędzimy kolejne złotówki, choć oczywiście ani kupione, ani wynajęte narzędzia nie zaoszczędzą naszego czasu. 

Musimy wiedzieć, czy kwotę, którą będziemy musieli wydać na remont domu, warto wydać. Czy warto inwestować w remont? Cnie prościej dołożyć do zgromadzonej gotówki i po prostu kupić droższy i lepszy dom?Podsumowując...

Dom z działką zawsze jest dobrym wyborem. Jeśli jednak dom jest stary, a jego zakup to dopiero początek wydatków, warto przeanalizować, czy zakup takiego domu ma sens. Jego zakup niekiedy jest gorszym wyborem, niż rezygnacja i poszukiwanie innej oferty.

Owszem, zakup starego domu może być dobrym wyborem, jednak tylko wtedy, gdy koszty remontu takiego domu nie będą wysokie. Jeśli stary dom, który chcemy kupić jest w dobrym stanie, zawsze warto go kupić. Jeśli zaś jest przysłowiową ruiną, nad zakupem należy poważnie się zastanowić. Przy zakupie to stan domu powinien być podstawom kryterium wyboru. Cena przy zakupie starego domu jest ważna, jednak nie powinna na pewno być jedynym kryterium wyboru takiej nieruchomości. Warto o tym pamiętać.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Boels - wypożyczalnia maszyn budowlanych
http://boels.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »