Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czy zatkany nos w ciąży jest zawsze objawem choroby? Odpowiadamy

Czy zatkany nos w ciąży jest zawsze objawem choroby? Odpowiadamy
Zobacz więcej zdjęć »
Wiele przyszłych mam skarży się na katar i zatkany nos w ciąży. Dolegliwości te pojawiają się zwykle już pod koniec pierwszego trymestru i są bardzo uciążliwe.

Zatkany nos w ciąży może być objawem przeziębienia. A o to nietrudno, gdy spodziewamy się dziecka. Nasza odporność jest nieco obniżona w tym czasie, a śluzówki gardła oraz nosa są mocniej ukrwione i rozpulchnione, co sprzyja wnikaniu wirusów i bakterii. Taka typowa infekcja górnych dróg oddechowych mija zwykle po tygodniu. Przyszła mama podczas przeziębienia może stosować szereg leków: pastylki do ssania, wodę morską w sprayu, spraye przeciwbólowe do gardła, a także paracetamol. Z tradycyjnych leków na przeziębienie zabroniona jest przede wszystkim aspiryna. Jeśli infekcja nie mija i staje się poważna, lekarz może zdecydować o konieczności podania antybiotyku. Ale spokojnie, jest wiele antybiotyków uznawanych za bezpieczne w ciąży.Zatkany nos w ciąży, ale bez kataru?

Co jeśli kobieta w ciąży ma zatkany nos i nie towarzyszą jej inne objawy infekcji? Dyskomfort związany z tym, że nie może normalnie oddychać może utrudniać zaśnięcie i rujnować nocny wypoczynek. Przyszła mama już i tak cierpi na kłopoty ze snem. Częstomocz, bóle pleców, zgaga, niemożność znalezienia wygodnej pozycji, zespół niespokojnych nóg. To w połączeniu z zatkanym nosem może być prawdziwą udręką.Jak leczyć zatkany nos

Niestety zatykanie się nosa w ciąży jest dość popularne. Jest to skutek tego, że w czasie ciąży zwiększa się objętość krwi w organizmie kobiety. Co za tym idzie, wszystkie śluzówki są rozpulchnione i mocniej ukrwione. Obrzęk śluzówki nosa może być tak silny, że doprowadza do zamknięcia światła dziurki nosa. Jak sobie z tym radzić?

Domowe sposoby na zatkany nos w ciąży to przede wszystkim nawilżanie i oczyszczanie zatkanego nosa roztworem soli morskiej lub fizjologicznej. Do tego dbanie o to, aby w domu powietrze było dobrej jakości. Może w tym pomóc o na przykład nawilżacz. Obniżenie temperatury powietrza również pomaga. Układanie się do snu w pozycji z głową wyżej może być skuteczne, gdy doskwiera nam bezsenność.Kiedy do lekarza z zatkanym nosem

Jeśli jednak zatkany nos w czasie ciąży utrudnia życie bardzo mocno i nie mija, warto skonsultować się z laryngologiem, który zdecydować może o konieczności zastosowania leków obkurczających śluzówkę. Większość tego typu preparatów jest bezpieczna, bo działa jedynie miejscowo. Niestety niebezpieczeństwo związane z używaniem tego typu leków wiąże się z tym, że mogą one uzależniać. Przy długotrwałym stosowaniu może się okazać, że bez leku nie jesteśmy w stanie normalnie oddychać. Dlatego leków nie stosuje się dłużej niż dwa tygodnie i najlepiej sięgać po nie na przykład tylko na noc, a w dzień warto radzić sobie domowymi sposobami, jak nawilżanie, olejki eteryczne.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »