Firma » Praca

Czym jest redeployment i jakie stwarza możliwości?

Czym jest redeployment i jakie stwarza możliwości?
Zobacz więcej zdjęć »
Redeployment w polskim tłumaczeniu oznacza przeniesienie, przesunięcie zatrudnionego na inne stanowisko. Choć termin ten nie jest w Polsce zbyt popularny, to zasady, które się za nim kryją są proste.

W poniższym tekście postaramy się przybliżyć nieco temat, odpowiadając na często powtarzające się pytania.

1. Czym jest w dużym skrócie
redeployment?
2. Jakie korzyści
redeployment zapewnia firmom oraz pracownikom?
3. Szczera rozmowa początkiem udanego procesu.

Czym jest w dużym skrócie redeployment?

W dużym uproszczeniu jest to narzędzie, umożliwiające maksymalne wykorzystanie posiadanych zasobów ludzkich z korzyścią zarówno dla firmy, jak i pracownika. W obecnych czasach firmy konkurują ze sobą na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest rekrutowanie, a następnie utrzymanie w swoich strukturach najlepszych pracowników. To oni decydują w dużej mierze o pozycji i sukcesie firmy. 
Redeployment jest dla nich szansą nie tylko na utrzymanie najlepszych, ale również na ponowne odkrycie ich potencjału co przyczyni się do zwiększenia efektywności całego przedsiębiorstwa.


Jakie korzyści redeployment zapewnia firmom oraz pracownikom?

Jak powszechnie wiadomo, nim pracownik stanie się na dobre częścią firmy mija trochę czasu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wyższych stanowisk w firmie, na które rekrutacja trwa o wiele dłużej niż w przypadku szeregowych pracowników. Zatrudnienie, przeszkolenie trwa i kosztuje.

Co, jeśli po roku czy dwóch pracownik zechce się zwolnić, gdyż nie czuje się dobrze na wybranym stanowisku? Może też być odwrotnie, to przełożony może nie być do końca zadowolony z pracy swojego podwładnego. Co wówczas? Opcje są dwie. Pierwsza, strony mówią sobie do widzenia i rozstają się w zgodzie, druga – pojawia się miejsce na
redeployment.

Przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy może przynieść obu stronom wzajemne korzyści.
Po stronie pracodawcy będą to potencjalne oszczędności na kosztach rekrutacji zewnętrznej, kosztach ewentualnej odprawy dla zwalnianego pracowników oraz zatrzymanie osoby z doświadczeniem i znajomością działalności firmy. Dla pracownika będą to m.in. utrzymanie zatrudnienia oraz zmianę zakresu obowiązków co powinno zwiększyć jego efektywność pracy.

Szczera rozmowa początkiem udanego procesu.

Początkiem udanego redeploymentu zawsze jest szczera rozmowa pracodawcy, a raczej działu HR. z pracownikiem. Podczas takiej rozmowy strony poznają swoje zdanie, obawy, obiekcje.
Dochodzi wówczas do wewnętrznej rekrutacji, która pomaga odkryć niewykorzystany dotychczas potencjał u zatrudnionej osoby.

Dla pracownika
redeployment może być zupełnie nowym etapem w życiu zawodowym. Zamiast poczucia wypalenia może on zyskać nową energię do działania, znów poczuć się potrzebnym. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, oczekiwania, aspiracje. Również wiek ma wpływ na nasze postrzeganie wielu spraw.
Doświadczenie pracownika, który zna firmę od lat może, być jego ogromnym atutem. Po przejściu odpowiedniego szkolenia może z powodzeniem przyuczać do pracy młodszych kolegów i koleżanki.
To tylko jeden z przykładów wykorzystania wieloletniego doświadczenia na rzecz firmy, którego nie da się w żaden sposób zastąpić.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »