Dom » Budownictwo

Czym jest rekuperacja?

Wiesz do czego służy rekuperator? Na czym polega rekuperacja, wentylacja mechaniczna?

Rekuperacją nazywamy proces odzyskiwania energii termicznej gazów wylotowych i spalin, który przeprowadzany jest za pomocą urządzeń zwanych rekuperatorami. Rekuperacja wrocław pozwala na to, żeby do pomieszczeń dostawało się świeże powietrze, a zużyte było odprowadzane.

Zasada działania rekuperacji polega na tym, że świeże powietrze, które wpada do pomieszczeń, jest ogrzane ciepłym, zużytym już powietrzem, które jest odprowadzane.

Zasada działania rekuperatora

Przez otwór w budynku zasysane jest świeże powietrze z zewnątrz, dostaje się ono do wymienników ciepła rekuperatora i w jego kanalikach ogrzewa się dzięki zużytemu powietrzu. Następnie świeże, ale już ogrzane powietrze, dostaje się do pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu przez cały czas możemy mieć w domu świeże powietrze, ale pomieszczenia nie wychładzają się.

Rekuperacja ma to do siebie, że jest systemem bezgłośnym i energooszczędnym, dlatego też znajduje zastosowanie w nowoczesnym budownictwie, które nastawione jest na zużycie jak najmniejszej ilości elektrycznej i cieplnej.

Zalety rekuperacji

Dzięki zastosowaniu systemu rekuperacji możemy osiągnąć kilka korzyści:

- Powietrze zasysane jest filtrowane, a więc do pomieszczeń nie przedostają się ani owady ani kurz.
- Znacznie niższe zapotrzebowanie energetyczne domu, w którym zamontowany jest system rekuperacji.
- Brak konieczności otwierania okien w celu przewentylowania pomieszczeń, a tym samym możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
- Nakłady finansowe na ogrzewanie zmniejszone nawet o 50%.

Rekuperacja jest zastępcą wentylacji grawitacyjnej, jeżeli takowy system jest zamontowany, to nie ma już konieczności budowania kominów wentylacyjnych. Rozwiązanie takie jest wręcz koniecznością w domach pasywnych.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

henryk.frolena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »