Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Czym jest trening mentalny?

O treningu mentalnym głośno w debacie publicznej zrobiło się w momencie, gdy znani sportowcy zaczęli otwarcie przyznawać się do współpracy z trenerami od przygotowania mentalnego.

Świat sportu sprawił, że trening mentalny stał się szeroko dyskutowanym elementem przygotowań wielu zawodowych sportowców. Po erze treningu technicznego, taktycznego i fizycznego, przyszła pora na przełom i globalne zastosowanie treningu mentalnego w pracy ze sportowcami. Spowodowane jest to faktem, iż wielu ekspertów twierdzi, że w przygotowaniu technicznym, taktycznym i fizycznym dobrnęliśmy praktycznie do granicy ludzkich możliwości. W wielu przypadkach na imprezach sportowych najwyższej rangi o sukcesie decydują niuanse, w tym właśnie w dużej mierze przygotowanie mentalne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na czym polega trening mentalny?

Trening mentalny jest formą pracy nad rozwojem własnego potencjału. Może obejmować następujący zakres: poczucie własnej wartości, umiejętność ukierunkowania uwagi na cel, rozwój umiejętność komunikacji, automotywacje, kontrolę na emocjami, wyznaczanie celów, dialog wewnętrzny, budowanie zespołu. Jest to trening oparty na wiedzy pochodzącej z wielu dziedzin, między innymi z psychologii sportu, psychologii pozytywnej, coachingu, kinezjologii. W treningu mentalnym nie ma jednej uniwersalnego schematu, który można zastosować w każdym przypadku. Wyznaczenie celu treningu oraz jego metody zawsze determinowane jest indywidualnymi cechami osoby przystępującej do treningu.

Kto powinien stosować trening mentalny?

Pomimo że trening mentalny kojarzony jest głównie z przygotowaniem sportowców, to wiele technik mentalnych można odnieść do kwestii codziennych. Wyzwania dotyczące sportowców w kwestii: utraty pewności siebie, skupiania uwagi, magazynowania i stopniowego uwalniania zgromadzonych pokładów energii, presji, trudności ze skuteczną koncentracją, braku motywacji, utraty poczucia własnej wartości, zmiany otoczenia, trudności z odnalezieniem się w nowej grupie i miejscu, rosnące oczekiwania względem siebie oraz rosnące oczekiwania otoczenia względem nas, odnalezienie się po spektakularnym sukcesie, duże pieniądze czy odnalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym często nie różnią się zbytnio od potrzeb zwykłych ludzi. Jak widać lista zagadnień, w których pomóc może trening mentalny jest dość długa. Dlatego, również w naszym codziennym życiu warto zastanowić się nad zastosowaniem treningu mentalnego.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »