Gospodarka » Przemysł
Czyszczenie zbiorników naftowych będzie bardziej przyjazne środowisku
Projekt dekontaminacji poszerzy portfel usług spółki dla branży magazynowania i przerobu ropy naftowej o innowacyjną technologię zmniejszającą ich wpływ na środowisko naturalne. Spółka otrzymała dofinansowanie NCBiR na realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w wysokości 8,3 mln zł stanowiące 44% kosztów całego przedsięwzięcia. Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym z Krakowa.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wielkogabarytowe zbiorniki magazynowe ropy naftowej są okresowo poddawane procesom czyszczenia. Wynika to z obowiązujących przepisów prawnych dotyczących przeglądów technicznych czy zmiany magazynowanego produktu. Czyszczenie zbiornika, w którym były przechowywane produkty naftowe, wymaga zachowania szczególnej ostrożności i zapewnienia bezpieczeństwa wykonujących je pracowników. Obecnie wykorzystywana przez Climbex technologia czyszczenia (ATC – Automated Tank Cleaning) jest w pełni zautomatyzowana i gwarantuje poza samym wyczyszczeniem zbiorników, odzysk z osadów dennych wartościowych węglowodorów na poziomie nawet do 95%. W wyniku przechowywania produktu w zbiorniku, na jego dnie gromadzi się osad mogący zawierać szkodliwe związki, w tym kancerogenny benzen, toluen i ksylen oraz siarkowodór. Dotychczasowa technologia nie daje możliwości dekontaminacji zbiorników magazynowych bez wypuszczenia zgromadzonych w nim gazów na zewnątrz zbiornika.
Celem realizowanego przez Climbex S.A. we współpracy z INiG - PIB z Krakowa projektu jest opracowanie i zweryfikowanie w warunkach rzeczywistych nowej, przyjaznej środowisku naturalnemu technologii dekontaminacji wielkogabarytowych zbiorników. Znaczne obniżenie stężeń związków niebezpiecznych występujących w procesie można osiągnąć dzięki wypracowaniu innowacyjnego składu czynników dekontaminujących i środków wspomagających proces rozdziału cieczy odpadowych. – Opracowywana przez nas technologia ma szansę stać się unikatową w skali światowej – mówi Mariusz Iskierski, kierownik projektu i dyrektor operacyjny działu Gas & Oil w spółce Climbex S.A. Jej wprowadzenie na rynek zwiększy efektywność odzysku węglowodorów i znacznie ograniczy emisję w procesie szkodliwych substancji będących efektem ubocznym automatycznego czyszczenia zbiorników. Zwiększy się również bezpieczeństwo pracowników realizujących usługę – dodaje Mariusz Iskierski.
Climbex S.A. będący częścią Grupy Impel od wielu lat specjalizuje się w automatycznym czyszczeniu zbiorników i w tym obszarze jest liderem na rynku w Polsce. Realizacja projektu pozwoli efektywniej wykorzystać posiadane przez spółkę systemy ATC i wzmocni pozycję na rynku czyszczenia automatycznego zbiorników.
- Inwestycja w projekt badawczy w obszarze Industrial Services potwierdza realizację naszej strategii – mówi Radosław Dąbrowski, prezes zarządzający obszarem usług dla przemysłu w Grupie Impel. Stawiamy na jakościowy rozwój oferowanych przez nas usług dla sektora przemysłowego. Liczymy na to, że wprowadzenie na rynek innowacyjnej technologii czyszczenia zbiorników, spowoduje w najbliższych latach kilkukrotny wzrost naszych przychodów przy zapewnieniu wysokich marż, a pozyskane know-how pozwoli nam wzmocnić pozycję konkurencyjną. Mamy przed sobą duże perspektywy w tym zakresie. Obecnie w Polsce tylko około 37% zbiorników jest czyszczonych z wykorzystaniem technologii ATC – podsumowuje Radosław Dąbrowski.
Projekt będzie realizowany w ścisłej współpracy z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym z Krakowa. Do głównych zadań zespołu ekspertów ze spółki Climbex oraz Instytutu będą należeć m.in. opracowanie technologii, przeprowadzenie modelowych badań procesu dekontaminacji, opracowanie systemów poboru próbek i gazów, przeprowadzenie prób technologicznych, opracowanie rozwiązań technicznych podawania oraz pobierania medium dekontaminującego oraz zaprojektowanie i budowa nowego systemu mobilnego do dekontaminacji zbiorników. Zakończenie projektu jest planowane na drugą połowę 2021 roku.
Informacje o Grupie Impel
Impel to największa w Polsce grupa firm specjalizujących się w outsourcingu usług dla instytucji i przedsiębiorstw. Posiada ponad 27-letnie doświadczenie we współpracy z wymagającymi Klientami. Impel oferuje kompleksowe rozwiązania optymalizujące obszary organizacji pracy, doboru technologii oraz zarządzania personelem. Grupa oferuje największą na rynku polskim liczbę usług dla biznesu w następujących obszarach:
- [FM] Obsługa nieruchomości m.in.: utrzymanie czystości, ochrona osób i mienia, serwis techniczny, opieka nad pacjentem, catering, rental odzieży,
- [IS] Usługi dla przemysłu m.in.: czyszczenie przemysłowe, wsparcie utrzymania ruchu, usługi remontowo-budowlane, zintegrowana obsługa nieruchomości,
- [DS&BPO] Obsługa procesów biznesowych i IT m.in.: obsługa księgowa, obsługa kadrowo-płacowa, zarzadzanie dokumentami, doradztwo podatkowe, infrastruktura informatyczna,
Grupa Impel obsługuje około 5 tys. Klientów na terenie całego kraju. Zarządza pracą 60 tys. osób. W filozofię działania Grupy Impel wpisane jest wspieranie przedsięwzięć społecznych, kulturalnych i sportowych oraz troska o osoby potrzebujące pomocy. Impel wspiera aktywność sportową dzieci i młodzieży oraz Fundację ProCuro. Ponadto Grupa Impel wraz z Fundacją „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” we Wrocławiu wsparła budowę nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej - „Przylądek Nadziei” dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Informacje o Climbex S.A.
Climbex od 1994 roku wspiera procesy produkcyjne przedsiębiorstw sektora przemysłowego, które przyczyniają się do poprawy efektywności funkcjonowania instalacji technologicznych i urządzeń oraz zapobiegają awariom przemysłowym. Poprzez audyty, przeglądy, remonty i konserwacje wspiera przedsiębiorstwa w utrzymaniu jak najlepszych wskaźników produktywności.
Spółka specjalizuje się w usługach czyszczenia wszelkich obiektów przemysłowych i instalacji, w tym również z zastosowaniem technik mycia wysokociśnieniowego, podciśnieniowego załadunku z wykorzystaniem ładowarek próżniowych czy alpinizmu przemysłowego. Realizuje prace dekontaminacji wielkogabarytowych, magazynowych zbiorników na ropę naftową, świadczy usługi ewakuacji odpadów suchych i mokrych oraz wspiera przedsiębiorstwa w procesach planowanych remontów, jak też w sytuacjach awaryjnych.
Climbex oferuje również specjalistyczne usługi analityczne z wykorzystaniem technologii skanowania laserowego 3D budynków i instalacji technologicznych i oraz realizuje procesy digitalizacji złożonych zasobów dokumentacji technicznej. Oferuje usługi paszportyzacji sieci dla przedsiębiorstw z infrastrukturą przesyłową, inwentaryzację zasobów w terenie, budowę sieci FTTH oraz rozwiązania optymalizujące efektywność energetyczną. Spółka ma również szerokie kompetencje, we wspieraniu zakładów przemysłowych w procesach technicznego utrzymania nieruchomości.
Informacje o Instytucie Nafty i Gazu - Państwowy Instytut badawczy
Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy jest wiodącą jednostką badawczo-rozwojową pracującą na potrzeby przemysłu naftowego i gazowniczego. Czerpiąc z tradycji i osiągnięć jednostek z których powstał, Instytut legitymuje się bogatym dorobkiem naukowym oraz licznymi rozwiązaniami wdrożonymi w górnictwie naftowym, gazownictwie, a także w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym. Instytut posiada 17 laboratoriów akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA) na zgodność z normą PN–EN ISO/lEC 17025:2005, wchodzące w struktury Zakładów Badawczych.
Nadesłał:
impelsa
|
Komentarze (0)