Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Daj się porwać białej przygodzie. 5 pomysłów na zerwanie z zimowa nudą

Daj się porwać białej przygodzie.  5 pomysłów na zerwanie z zimowa nudą
Zobacz więcej zdjęć »
Gdy włoski region Trentino pokrywa się białym puchem, a na strome alpejskie stoki wjeżdżają ratraki, dotychczas łagodne otoczenie odkrywa przed miłośnikami sportów zimowych nowe, ekscytujące oblicze. Zwyczajnie nie sposób wtedy oprzeć się outdoorowym atrakcjom Dolomitów.

Sposobów na zerwanie z nudą w Trentino jest wiele, niemniej główną zimową przygodą może się okazać Let’s Dolomites. Pod tą niepozorną nazwą kryje się wiele niepowtarzalnych aktywności, tzw. „przygód”, w tym wyczynowe narciarstwo alpejskie wraz z rakietami śnieżnymi, a nawet wspinaczką na lodospady. Twórcami inicjatywy są Przewodnicy Alpejscy z Trentino. Opracowali oni plany kilkudniowych wycieczek, pozwalających bliżej poznać Dolomity w towarzystwie niezawodnych i kompetentnych towarzyszy, którzy doskonale znają teren.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Co nieszablonowanego zatem warto robić w Trentino zimą? Oto 5 pomysłów na outdoorowe atrakcje w Dolomitach.

1. Modonna di Campiglio – zachodzące słońce to dopiero początek

W każdy poniedziałek i czwartek, od godziny 18 do 21 dostępny jest specjalny tor, po którym można bezpiecznie poruszać się także po zmroku. Trasa „Skialp track by night” rozpoczyna się w miejscowości Fortini, mija Rifugio Boch i prowadzi do Rifugio Graffer z różnicą wysokości 620 m i długością aż 6 km i 550 m. Jej pokonanie zajmuje 2 godziny, a schroniska wzdłuż trasy pozostają wówczas otwarte dla miłośników wieczornej jazdy. W Campiglio znajdą też coś dla siebie doświadczeni narciarze. Sunset skialp – to wyczynowy zjazd alpejski przy zachodzie słońca, przyprawiający o szybsze bicie serca, które można ukoić schroniskowymi smakołykami. W 2022 roku zaplanowanocztery terminy zjazdów: 3, 12, 17 i 26 lutego.

2. Freeriding - białe ślady kreślone swobodą

Kontakt z naturą poza granicami wytyczonymi przez tory zjazdowe nabiera większej intensywności, gdy ciszę świeżego i puszystego śniegu przerywa jedynie delikatny odgłos sunących nart.

Prawdziwą stolicą freeridingu w Dolomitach jest San Martino di Castrozza. W tym raju puszystego śniegu swój ślad pozostawili już najwięksi freeriderzy świata. Największą popularnością cieszy się trasa Boschetto Tagnola, oferująca łatwy zjazd po zróżnicowanej rzeźbie terenu, Val Cigolera - dobra zabawa bez forsowania oraz zjazd Rosetta skierowany dla ekspertów szusowania poza szlakiem. W San Martino, w ramach projektu #weridesafe można sprawdzić, gdzie bezpiecznie jeździć poza trasami. Narciarstwo pozatrasowe w Trentino to również pierwszy w tym regionie „Freeride Park” w Val di Fassa, monitorowany przez wykwalifikowany i czujny personel.

3. A gdy wokół lód – wspinanie po kryształowych ścianach

Zamarznięte wodospady w Dolomitach to zapierające dech w piersiach naturalne lodowe rzeźby. Wzbudzają podziw podczas pieszych wędrówek ale przede wszystkim to swoista „mała Kanada” czekająca na entuzjastów wspinaczki każdego stopnia trudności. W Val Daone swoich sił można spróbować na blisko setce zarejestrowanych „lodowych tras”, a to dopiero początek przygody. Lodospady w Trentino rosną jak grzyby po deszczu, dzięki wyjątkowo bogatemu w źródła wody regionie. Do widowiskowego wspinania w lodzie zaliczają się lodospady w Val Noana, Val Breguzzo czy Val di Rabbi, w którym możemy liczyć na wsparcie przewodników górskich Ursus Adventures.

4. Nurkowanie pod lodem - coś dla zawodowców

W lutym nad jedno ze skutych lodem alpejskich jezior Lago di Lavarone przybywają zawodowi nurkowie by sprawdzić swoje umiejętności, siłę spokoju, a przede wszystkim moc żywiołu jakim jest lodowata woda. Doświadczeni nurkowie zaś odbywają szkolenia w Lago di Serraia, również w lutym zbierają się w celu nauki praktyki nurkowania swobodnego i pod lodem.

5. Zimowy lot nad Dolomitami

Alpy zachwycają pięknem z każdej perspektywy, górujące nad położonymi w dolinach miasteczkami wzbudzają podziw i szacunek. Co się jednak stanie gdy spojrzymy na nie z lotu ptaka? W pogodny, spokojny dzień, szybując nad ośnieżonymi lasami, stokami narciarskimi i górskimi schroniskami widoki są wyjątkowo urzekające. Zimowe loty na paralotni w tandemie to niepowtarzalne przeżycie, które gwarantuje silne emocje. Loty na paralotniach tandemowych czekają na każdego w wieku od 8 do 80 lat, w indywidualnych przypadkach, atrakcja jest również dostępna dla osób niepełnosprawnych. Wymagane są jedynie buty zimowe i odzież chroniąca przed szczypiącym mrozem, który w powietrzu jest dużo bardziej odczuwalny. Doświadczenie narciarze mogą natomiast startować i lądować w nartach!

To zaledwie kilka wybranych atrakcji dostępnych w regionie Trentino, więcej inspiracji można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PR77
http://projekt77.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »