Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Dieta w schorzeniach tarczycy

Dieta w schorzeniach tarczycy
Zobacz więcej zdjęć »
We współczesnym świecie otyłość i nadwaga występują powszechnie. Choroby cywilizacyjne rozpowszechniają się w zastraszającym tempie, a osób z nadmierną masą ciała wciąż przybywa. Z tego powodu porady dietetyków odgrywają coraz większą rolę i stają się dla sporej części populacji wręcz niezbędne.

Wśród przyczyn otyłości należy zwrócić szczególną uwagę na choroby tarczycy odpowiadające za prawidłowy metabolizm, czyli sposób spalania kalorii, a zatem także na masę ciała. Tarczyca wydziela, bowiem hormony T3 (trójjodotyroninę), T4 (tyroksynę) niezbędne do regulacji metabolizmu. Ich produkcja jest z kolei regulowana przez TSH (tyreotropinę), czyli hormon przysadki mózgowej.

W przypadku niedoczynności tarczycy, produkującej zbyt mało hormonów, efektem jest spowolnienie metabolizmu i wynikająca z tego nadwaga. Przy tym schorzeniu należy zwykle zwiększyć częstotliwość posiłków ograniczając jednocześnie ich wartość kaloryczną, jednocześnie jednak zwracając szczególna uwagę na niski indeks glikemiczny spożywanych produktów.

Z kolei nadczynności tarczycy, której towarzyszy zwykle nadmierny rozrost tego gruczołu, produkcja hormonów jest zbyt duża. Podstawowymi objawami są: nadpobudliwość, utrata masy ciała, arytmie, obrzęki, drżenie rąk, biegunki. Odpowiednia dieta sprowadza się wówczas do dostarczenia odpowiednio większej ilości energii, witamin, białka i składników mineralnych. Nadczynność tarczycy jest współodpowiedzialna także za występowanie bezsenności. Zaburzenia snu, „rozdygotanie” w ciągu dnia, czy ciągle podenerwowanie, to często nie tylko efekt stresującego dnia, lecz właśnie zaburzonej produkcji endogennych hormonów.

Kolejnym przypadkiem problemów z tarczycą są także choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto oraz Gravesa i Basedowa, które prowadzą do upośledzenia bądź do nadmiaru produkcji hormonów tarczycy.

Ponieważ dysfunkcje wydzielania hormonów tarczycowych są jednym z najważniejszych czynników wpływających na zaburzenia metabolizmu, osoby z niedoczynnością, nadczynnością lub innymi chorobami tarczycy powinny zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Wymagane jest, zatem nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także przygotowana przez dietetyka w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych poziomu hormonów i odpowiednio dobrana do schorzenia dieta.
 
Jesłi masz problemy z metabolizmem koniecznie powinieś udać się na konsultacje do dobrego dietetyka, które dobierze odpowiednią dietę do do Twoich schorzeń. Wcześniej poninieś także odwiedzić laboratorium analityczne, aby wykonać badania hormonów tarczycowych, takich jak: TSH, FT4, FT3, anty-TPO, ATG.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
http://przyjazni.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »