Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Dla rozwoju nauki i zdrowia przyszłych pokoleń

To już 17. edycja sympozjum Evidence-Based Medicine dla młodych naukowców

Warszawa, 22 marca 2017 r. – Sześcioletnie studia, długotrwały proces specjalizacji, grube tomy wiedzy do przyswojenia i konieczność jej stałej aktualizacji – to tylko część wyzwań, jakie stoją przed młodymi adeptami medycyny. Dla ich rozwoju badawczego i skuteczności praktyki klinicznej niezwykle istotny jest odpowiedni dobór i właściwa interpretacja źródeł wiedzy oraz umiejętność prowadzenia projektów badawczych. Z myślą o początkujących badaczach i klinicystach z dziedziny żywienia człowieka już po raz 17. Fundacja NUTRICIA zorganizowała kurs „Podstawy EBM – medycyny opartej na danych naukowych”.

W trakcie dwudniowego szkolenia uczestnicy uzyskali kompleksową wiedzę m.in. na temat: rodzajów badań naukowych, metodyki ich prowadzenia i oceny, a także opracowywania wyników badań i ich prezentacji. To wszystko składa się na interdyscyplinarną wiedzę z zakresu planowania i prowadzenia projektów badawczych, nieocenioną w praktyce lekarskiej i karierze naukowej.

Od lat wspierają najzdolniejszych

Unikatowy w skali naszego kraju kurs EBM jest jednym z flagowych projektów Fundacji NUTRICIA, która już od ponad 20 lat działa w zakresie badań naukowych z zakresu żywienia człowieka, edukacji związanej z żywieniem oraz partnerstwa dla zmiany społecznej w obszarze żywienia. Coroczne szkolenie dla najzdolniejszych młodych naukowców z całego kraju prowadzone jest przez doświadczonych badaczy – największe autorytety w dziedzinie żywienia człowieka. Swoją wiedzą podzielili się z młodymi medykami prof. Hanna Szajewska, dr hab. Małgorzata Bała, dr hab. Andrea Horvath, dr n. med. Jan Brożek, dr n. med. Piotr Dziechciarz i dr n. med. Jacek Mrukowicz, a uczestnictwo w kursie warte było aż 12 punktów edukacyjnych.

Wiedza i praktyka

Kurs kompleksowo ujmuje tematykę planowania, prowadzenia i korzystania z wyników badań. W pierwszym dniu szkolenia odbyły się wykłady m.in. na temat: rodzajów współczesnych badań naukowych, metodyki ich prowadzenia oraz oceny wiarygodności. Drugiego – poruszone zostały zagadnienia związane z metaanalizą, oceną wiarygodności informacji oraz wytycznymi dotyczącymi postępowania klinicznego. Ponadto młodzi badacze dowiedzieli się, w jaki sposób opracowywać i efektywnie prezentować uzyskane wyniki badań.

– Nieprzypadkowo w 2007 roku British Medical Journal (BMJ), jedno z najbardziej liczących się czasopism medycznych na świecie, wśród największych „kroków milowych” medycyny w ciągu ostatnich 160 lat – obok znieczulenia ogólnego, antybiotyków, odkrycia DNA, szczepień – wymienił EBM – mówi profesor Hanna Szajewska, główna organizatorka kursu, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Parafrazując Orwella („Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych”) można powiedzieć: wszystkie badania naukowe są sobie równe, ale niektóre badania są równiejsze od innych– Jak je wybrać? W czasie kursu przedstawione zostały podstawy korzystania z piśmiennictwa naukowego w oparciu o zasady Evidence-Based Medicine (EBM), czyli medycyny opartej na danych naukowych. Jest to wiedza przydatna dla wszystkich, bez względu na to, czy zajmują się nauką biernie, będąc odbiorcami publikacji naukowych, czy czynnie, prowadząc własne badania. Nieumiejętność krytycznej oceny i zrozumienia artykułów naukowych, w tym wyników przeprowadzonych badań, jest problemem wielu lekarzy. Konsekwencją jest poleganie na opiniach ekspertów, kolegów lub na informacjach dostarczanych przez firmy. Każda z tak uzyskanych informacji może, ale nie musi, być wiarygodna. EBM jest narzędziem, które pomoże rozstrzygnąć wątpliwości – zauważa profesor Szajewska.
 

Fundacja NUTRICIA powstała w 1996 roku. Jej misją jest ochrona, promocja i zapewnienie zdrowia poprzez żywienie. Działania Fundacji skupiają się na trzech obszarach: badań naukowych z zakresu żywienia człowieka, edukacji związanej z żywieniem kierowanej do społeczeństwa i do środowiska medycznego oraz partnerstwa dla zmiany społecznej w obszarze żywienia. Od początku swojego istnienia Fundacja finansuje badania naukowe z zakresu żywienia człowieka w formie grantów naukowych. Organizuje także seminaria poświęcone zasadom planowania badań naukowych oraz finansuje coroczne kursy EBM, czyli medycyny opartej na danych naukowych. Fundacja NUTRICIA konsekwentnie realizuje działania na rzecz edukacji związanej z żywieniem, adresowane zarówno do rodziców, przyszłych rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci, jak i środowiska medycznego. Celem działań Fundacji jest poprawa stanu zdrowia całych pokoleń polskich dzieci oraz zwiększenie społecznej świadomości na temat wpływu żywienia na zdrowie.

Więcej informacji udziela:

Martyna Kuczyńska

Biuro Prasowe Fundacji NUTRICIA

mobile: (+48) 517 477 236

e-mail: fundacjanutricia@alertmedia.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alert Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »