Zdrowie » Medycyna
Dlaczego Japonki 5-krotnie rzadziej umierają na raka piersi?
Zobacz więcej zdjęć » |
Jeśli jednak się tym nie zajmiemy, następnym krokiem może być coś gorszego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Niestety przyczyny rozwijania się torbieli w piersiach nie są do końca znane. Podejrzewa się, że rolę w ich powstawaniu odgrywają zaburzenia gospodarki hormonalnej, a konkretnie estrogenowo-progesteronowej. Problem jest niedobór jodu. Ten pierwiastek chroni tkanki organizmu przed nadmierną ilością estrogenu, zwłaszcza w piersi. Koncentruje się on głównie w tarczycy, gdzie zamieniany jest na hormony T4, czyli zawierające cztery cząsteczki jodu, które później zamieniają się na T3, przechodząc przez wątrobę, pęcherzyk żółciowy i nerki. Nawet do 30% naszych rezerw jodu jest skoncentrowane w tkance piersi, w szyjce macicy, oczach, żołądku czy gruczołach ślinowych.
Pokarmy zawierające jod to przede wszystkim wodorosty morskie i inne tzw. owoce i warzywa morza
Dlaczego Japonia ma najniższy na świecie wskaźnik umieralności na raka piersi? W Japonii spożywa się najwięcej na świecie wodorostów, w których jest najwięcej jodu. Umiera tam na raka piersi średnio 6,5 na 100000 osób w porównaniu np. ze Stanami Zjednoczonymi, w których śmiertelność z powodu raka piersi wynosi aż 28 na każde 100000 kobiet.
W 2017 r. opublikowano badanie, w którym sprawdzono, jak u karmionych estrogenem myszy z niedoborem jodu rozwijają się cysty, a następnie uzupełniono im jod i u 75% badanych osobników uzyskano korzystny efekt.
Jeśli więc twoje piersi mają tendencję do rozwoju choroby włóknisto-torbielowatej piersi lub pragniesz zapobiec wielu niezrozumiałym dla medycyny zmianom chorobowym w twoim organizmie, upewnij się, że regularnie – najlepiej codziennie – zażywasz jod.
Tekst przygotował Mariusz Budrowski
Mariusz Budrowski to współautor projektu „Odmładzanie na Surowo” – jego aktywność na facebooku obserwuje ponad 400 tys. osób, a kanał na YT subskrybuje prawie 300 tys. oglądających. Mariusz jest witarianinem, autorem bestsellera: „Surowe Zdrowie”, książki kulinarnej: „Na Surowo Przepisy” i książki dla dzieci „Wierszykowo na Surowo”. Dodatkowo jest także pomysłodawcą programów na odchudzanie, festiwalu Witariada, oraz konferencji Surowe Życie. Swoimi działaniami Mariusz chce inspirować Polaków do zmiany ich stylu życia i diety na takie, które przyniosą im zdrowie i poprawią jakość ich codziennego funkcjonowania.
Nadesłał:
Jakub Gniadzik
|
Komentarze (0)