Firma » Bankowość
Dlaczego lokaty długoterminowe zyskały na oprocentowaniu?
Zobacz więcej zdjęć » |
Lokaty przy tak wysokich stopach procentowych zyskały w ostatnim czasie na oprocentowaniu. Przypomnijmy, że obecnie główna stopa referencyjna wynosi 4,75%. Tak wysokie stopy procentowe oraz obniżająca się inflacja, nakładają presję na RPP, aby ta obniżyła stopy. Rynek od dłuższego czasu oczekuje obniżki stóp, a na jednej może nie skończyć się.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Taka sytuacja rodzi chęć zakładania lokat ze stałym oprocentowaniem na długie okresy, ponieważ będziemy mieli pewność, że nawet pomimo obniżki stóp, zarobimy na lokatach podobnie jak obecnie. Banki dostrzegając to rozpoczęły podnosić oprocentowanie lokat długoterminowych. Krótkoterminowe lokaty pozostały na podobnym poziomie lub nieco straciły. To one w pierwszej kolejności stracą na oprocentowaniu, po obniżce stóp procentowych. Do tej pory były najpopularniejsze, ponieważ posiadały najwyższe oprocentowanie. Należy także pamiętać, że lokaty wiążą się z czasowym zamrożeniem kapitału. Lokując oszczędności na krótkoterminowym depozycie, po zakończeniu umowy, większość przenosiło pieniądze do innego banku na lepiej oprocentowaną lokatę krótkoterminową
Innym powodem zmiany strategii w oferowaniu lokat przez banki było wprowadzenie nowych regulacji wynikających z porozumienia Bazylea III. Porozumienie te nakłada na banki obowiązek finansowania kredytów długoterminowych lokatami również o długich okresach zapadalności. Taka regulacja ma wpłynąć na polepszenie bezpieczeństwa banków i utrzymania przez nich wypłacalności. Wpływa także na wzrost oprocentowania lokat długoterminowych.
Aby sprawdzić bieżące oprocentowanie lokat bankowych wykorzystaj do tego ranking lokat.
Nadesłał:
abtarasew1
|
Komentarze (0)