Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Długotrwałe bóle kręgosłupa? Zamień tabletki na nieinwazyjną terapię rezonansem magnetycznym!

Długotrwałe bóle kręgosłupa? Zamień tabletki na nieinwazyjną terapię rezonansem magnetycznym!
Zobacz więcej zdjęć »
Bóle kręgosłupa są coraz częstszą przypadłością, zwłaszcza społeczeństw krajów rozwiniętych. Badania wykazują, że z tą uciążliwością boryka się ponad połowa Polaków, a co szósta dorosła osoba deklaruje, że doświadcza bólu bardzo często .

Niepokojący jest także fakt, że na schorzenia związane z układem szkieletowym uskarżają się nie tylko osoby w średnim i starszym wieku, ale coraz częściej także młodzi ludzie po 20. czy 30. roku życia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy zmniejszyć dolegliwości bólowe, a nawet je wyeliminować. Eksperci wskazują, że jedną z nich może być terapia z wykorzystaniem działania rezonansu magnetycznego, która pojawiła się w Polsce i pomaga uśmierzyć ból bez interwencji chirurga czy użycia farmakologii.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zmiany zwyrodnieniowe stawów mogą dotknąć każdego

Kręgosłup poddawany jest codziennym naciskom i obciążeniom, które oddziałują na niego pod różnym kątem i na wielu płaszczyznach. Czasem dolegliwość pojawia się nagle (przedźwiganie, nadszarpnięcie więzadeł), ale bywa i tak, że z pozoru „niewinne”, codzienne naciski takie jak chodzenie czy siedzenie „sumują się” i w perspektywie czasu ujawniają w postaci choroby lub zwyrodnienia. Czynników wpływających negatywnie na kondycję naszych pleców jest bardzo wiele. Wystąpieniu dolegliwości sprzyjają m.in.  wrodzone wady postawy, wypadki, kontuzje, otyłość czy siedzący tryb życia. Jeśli do tego uprawiamy mało sportu, nasze mięśnie stają się słabe i nie podtrzymują należycie więzadeł kręgosłupa – w konsekwencji czego pojawia się dręczący ból.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Na szczęście istnieją sposoby na poprawę jakości i komfortu naszego życia. W tym celu – dobrze jest zadbać o wykształcenie pozytywnych i zdrowych nawyków.

1.       Jeśli pracujemy przy biurku, pamiętajmy o utrzymywaniu prawidłowej, wyprostowanej  pozycji ciała. Warto przy tym dopilnować odpowiedniej wysokości biurka i dobrze dobranego fotela (oparcie wyprofilowane pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa). Monitor powinien znajdować się na wysokości oczu – dzięki temu nie będziemy musieli się schylać i tym samym szyjny odcinek kręgosłupa nie ulegnie nadmiernemu przeciążeniu. Oprócz tego, co jakiś czas zalecane jest zrobienie sobie przerwy na rozprostowanie się i rozciągnięcie mięśni.

2.       Działaniem prewencyjnym o kolosalnym znaczeniu są ćwiczenia. Korzystne będzie poprawienie ogólnej sprawności, ale szczególnie istotne – systematyczne wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie korpusu. Codzienna gimnastyka i odpowiednie ćwiczenia mogą w perspektywie czasu przynieść zadowalające i trwałe rezultaty. Zwłaszcza, że regularna aktywność fizyczna w połączeniu ze zbilansowaną dietą pomoże w utrzymaniu szczupłej sylwetki lub w walce z otyłością  – a ta często przyczynia się do problemów z kręgosłupem.

3.       Do innych korzystnych nawyków można zaliczyć dobór odpowiednich elementów codziennych stylizacji np. wybranie plecaka zamiast torby. Ich zaletą jest to, że ciężar rozkłada się równomiernie i nie powoduje niesymetrycznych przeciążeń w przyczepach mięśniowych. Uwagę zwraca się także na wybór odpowiedniego obuwia. Najlepiej, aby miało płaską podeszwę i dobrze wyprofilowaną wkładkę..

Co, gdy problem jest poważniejszy?

Zdarzają się także przypadki, w których same ćwiczenia nie wystarczą i na zapobieganie bólowi jest za późno, ponieważ doszło już do zwyrodnienia.  Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem. W zależności od konkretnego przypadku stosuje się rehabilitację, masaże lub zajęcia korekcyjne. Powinny one zostać dobrane odpowiednio do schorzenia i być wykonywane (przynajmniej na początku) pod okiem specjalisty. Wiele dolegliwości leczonych jest także farmakologicznie – za pomocą środków przeciwbólowych. Niestety nie uderzają one w przyczynę bólu, a tylko niwelują objaw. Pacjentów z bólami kręgosłupa często kieruje się także na leczenie miejscowe za pomocą zastrzyków domięśniowych. Jeśli i to nie pomaga lub nie ma innej możliwości – poddaje się ich zabiegowi chirurgicznemu.

Rezonans magnetyczny jako alternatywa?

Dla osób, które chcą uniknąć interwencji chirurgicznej lub boją się zastrzyków, również istnieje rozwiązanie. Od niedawna polscy pacjenci mają możliwość poddania się innowacyjnej metodzie, skierowanej do osób borykających się ze zwyrodnieniami stawów, bólami kręgosłupa, po kontuzjach czy urazach sportowych. Mowa o terapii rezonansem magnetycznym w systemie MBST®, która wpływa na zaburzone funkcje komórek lub grup komórek. Dzieje się to za pomocą aktywacji procesów metabolicznych w organizmie, które wyzwalają regenerację tkanek. Terapia jest całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna. Oparta jest na efektach biofizycznych, które są na całym świecie używane w diagnostyce do tomografii rezonansowej (MRT). W urządzeniu do terapii MBST® wytwarza się główne pole elektromagnetyczne w leczonej okolicy. Doprowadzona energia oddawana jest do otaczającej tkanki i wyzwala w organizmie procesy metaboliczne i biofizyczne. W efekcie prowadzi to do aktywnej stymulacji komórek, dzięki której tkanka chrzęstna i kostna może ulec znacznej regeneracji. Na poziomie biochemicznym terapia może wywołać wzrost tkanki chrzęstnej i kostnej oraz doprowadzić do  szybkiej redukcji bólu. Czas terapii jest relatywnie krótki – zazwyczaj jest to 5, 7 lub 9 godzin terapii – w zależności od stadium lub rodzaju schorzenia czy choroby.  Poddanie się terapii może być dla pacjentów szansą na poprawę jakości życia i przedłużenie sprawności, a w niektórych przypadkach także sposobem na odroczenie czy uniknięcie operacji.

Więcej informacji na temat terapii można znaleźć na stronie: www.mbst.-terapia.pl. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »