Firma » Finanse

Dobry ranking OFE: jak czytać zestawienia?

Jak się nie dać zmanipulować; zobacz, jak czytać rankingi funduszy emerytalnych
 1. Daty, daty, jeszcze raz daty
  Jeśli trafisz na ranking, który nie ma określonego zakresu dat, jakich dotyczy- po prostu nie czytaj. Jeśli trafisz na zestawienie obejmujące pół roku, ale sprzed 3 lat- cóż, ma wartość, ale dla historyków.
  OFE funcjonują już 9 lat, w tym czasie każdy fundusz miał lepsze i gorsze okresy, wiec wybór zestawienia w którym akurat ten a nie inny był lepszy nie jest problemem. Dobry ranking powinien być AKTUALNY i zawierać przynajmniej jedno wyliczenie z co najmniej roku.
 2. Metoda to podstawa
  Dobry ranking powinien opierać się na
  - obiektywnych danych z oficjalnych źródeł (np. stopy zwrotu obliczane z publikowanych wartości jednostek)
  - określonej metodzie oceniania (np. stosunek zysków do ryzyka określonego konkretną, podaną metodą)
 3. Na jednym rankingu świat się nie kończy
  Jeden ranking to mało. Pokazuje tylko kondycję OFE w jednym okresie czasu, a co przedtem, co potem? Sprawdź, jak wypada ocena funduszu w przynajmniej trzech innych rankingach z danego źródła, obejmujących sąsiadujące ze soba okresy (z których ostatni jest aktualny:))
 4. Źródło określa wiarygodność
  Powiedzmy sobie szczerze: tabloidy nie mają najlepszych fachowców od finansów. Czytając ranking zwróć uwagę na publikator, z jakiego pochodzi. Najbardziej wiarygodne sa rankingi publikowane przez serwisy zajmujące się finansami i analizą finansową bądź konsultowane ze specjalistami (Analizy Online, Rzeczpospolita).
 5. Czas to pieniądz
  Fundusze nie są instytucjami nastawionymi na inwestycje krótkoterminowe. Cóż wart jest ranking, obejmujący miesiąc czy kwartał, skoro minimalny czas w jakim możesz myśleć o zmianie OFE to dwa lata?

 6. PODSUMOWANIE
  Aby określić jak funkcjonuje fundusz najlepiej porównać wyniki od '99 z 3letnimi i rocznymi, wtedy jest pogląd jak kształtuje się kondycja funduszu w różnych okresach czasowych (czy jest stabilna, czy spada czy wzrasta). Do tego warto dołożyć niezależne oceny uwzględniające wskaźnik ryzyka.
  To, na ile ważny jest dany wskaźnik powinno sie określać samemu, jak w inwestowaniu: w zależności od tego czy nastawia się na potencjalnie większy zysk z akceptowalnym wyższym ryzykiem spadków, czy chce się zmieniać częściej i agresywnie czy raczej wybrać fundusz raz na wiele lat i tylko kontrolować sytuację na rachunku.

RANKINGI OFE:

 • Analizy Online (stosunek zysków do ryzyka)
 • porównanie aktywów, wyników, uśrednionych zysków i ryzyka
 • ranking OFE wg wyników krótko i długoterminowych
 • rankingi funduszy emerytalnych z Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej


 • Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Nadesłał:

  multiOFE

  Komentarze (0)


  Twój podpis:
  System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
  Opublikuj własny artykuł
  Opublikuj artykuł z linkami


  Kalendarium

  Przejdź do kalendarium »

  dodaj wydarzenie »

  Ostatnio dodane artykuły

  dodaj artykuł »