Dom » Nieruchomość

Dwupokojowe do 500 tys. zł kupię

Jak kształtuje się sprzedaż mieszkań? Jakie czynniki są decydujące przy wyborze lokali na stołecznym rynku pierwotnym?W Warszawie nie sprzedają się kawalerki. Kupujący najchętniej wybierają lokale dwupokojowe i trzypokojowe. Budżet, jaki warszawiacy planują przeznaczyć na zakup mieszkania nie przekracza 500 tys. zł. Taką górną granicę wartości nieruchomości wyznaczyło sobie 40 proc. ankietowanych przez portal RynekPierwotny.com.

Najlepiej 40-60 metrów

Okazuje się, że dla poszukujących lokum na stołecznym rynku kawalerki są mało efektywnym rozwiązaniem. Znacznie ciekawszym jest dla nich zakup niewielkiego, trzydziestoparametrowego lokalu dwupokojowego, który zapewnia oddzielną sypialnię. Największy popyt na rynku notowany jest na mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 40 mkw. i trzypokojowe do 60 mkw.

– Najwięcej osób zdecydowanych jest na zakup mieszkania dwupokojowego o niewielkim metrażu. Takich właśnie lokali zaprojektowaliśmy najwięcej w inwestycji Nowa Wileńska, którą realizujemy na Pradze przy ulicy Wileńskiej. W sprzedaży mamy mieszkania o powierzchni od 30 mkw., w których zaaranżowane zostały dwa pokoje, dzięki maksymalnemu wykorzystaniu powierzchni użytkowej lokali. Najtańsze dwupokojowe mieszkanie można kupić już w cenie 236 tys. zł – tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem.  
W Warszawie najbardziej popularne są niezmiennie mieszkania dwu i trzypokojowe (odpowiednio 36,5 proc. i 39 proc. wskazań).
Poszukiwane są głównie lokale o powierzchni od 40 do 60 mkw. (40 proc. ankietowanych przez Rynek Pierwotny.com). Cztery pokoje chce kupić już tylko 17 proc. badanych. Co piąta osoba zamierza nabyć lokum o metrażu do 40 mkw. Podobna liczba potencjalnych kupujących (19 proc.) zainwestuje w nieruchomość liczącą  powyżej 80 mkw.

Gotowe? Niekoniecznie

Lokalizacja i cena to dwa najważniejsze kryteria, którymi kierują się osoby poszukujące mieszkania. Przy wyborze lokum istotne są także: standard wykonania, bezpieczeństwo i możliwość rearanżacji układu pomieszczeń. Przy tym większość ankietowanych przez RynekPierwotny.com, którzy poszukują mieszkań deklaruje, że może zaczekać nawet rok na odpowiedni lokal. Ma to uzasadnienie w strukturze oferty na rynku pierwotnym, na którym aż 70 proc. mieszkań to lokale w budowie. Najwięcej, bo 30 proc. lokali trafiło na stołeczny rynek w pierwszej połowie bieżącego roku.  

Do dzielnic, w których najchętniej chcieliby mieszkać klienci deweloperów należą dobrze skomunikowane z centrum miasta: Wola, Mokotów, Ursynów, Bemowo i Bielany. Do Mokotowa i Ursynowa, które zawsze wzbudzały zainteresowanie kupujących dołączył
y Wola i Bemowo ze względu na dużą liczbę powstających tam inwestycji i szeroką podaż mieszkań w konkurencyjnych cenach.  
Sprzedaż jak w czasie boomu

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na dane GUS, w 2010 roku kupiliśmy 77 tys. mieszkań, to o 26 proc. więcej niż rok wcześniej. Wydaliśmy na nie więcej niż podczas boomu budowlanego w 2008 roku. Taki wynik to skutek zwiększonego popytu na mieszkania z powodu zapowiadanych zmian w programie dopłat do kredytów.  

Rekordowa sprzedaż na rynku nieruchomości możliwa była dzięki liberalnej polityce kredytowej banków, które udzielały pożyczek na 100 proc. wartości nieruchomości i sukcesywnie obniżały marże pożyczek hipotecznych. W pierwszych dwóch kwartałach tego roku sprzedaż mieszkań utrzymywała się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Nowa Wileńska
http://www.nowawilenska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »