Zdrowie » Medycyna
Dzień Otwarty ze specjalistami w zakresie chirurgicznego leczenia otyłości w Medicus Clinic
Otyłość to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Jest główną przyczyną schorzeń serca i krążenia, cukrzycy czy obturacyjnego bezdechu sennego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Można jej przeciwdziałać metodami operacyjnymi, dzięki czemu powrót do prawidłowej wagi staje się skuteczny w stosunkowo krótkim czasie. Kto kwalifikuje się do takiego leczenia? Jakie są metody chirurgicznego leczenia otyłości? Kiedy terapia jest skuteczna? Między innymi na takie pytania odpowiedzą lekarze chirurdzy oraz dietetycy podczas bezpłatnych konsultacji we wrocławskiej Medicus Clinic.
Jak wskazują specjaliści, otyłość należy traktować ją jako chorobę, która zagraża życiu. Nie tylko dlatego, że jest przyczyną takich cywilizacyjnych schorzeń jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Często przez zbytnią nadwagę, cierpiące na nią osoby, mają kłopoty z poruszaniem się, co z kolei stanowi źródło wielu trudności, jakie pojawiają się przed nimi w życiu codziennym.
Specjaliści z Medicus Clinic, pod kierownictwem dr n. med. Pawła Szymańskiego zajmują się chirurgicznym leczeniem otyłości za pomocą trzech metod: rękawowej resekcji żołądka, (zwanej popularnie zmniejszeniem żołądka), wyłączenie żołądkowo-jelitowe (gastric by-pass), a także implantacji opaski żołądkowej. Wszystkie operacje wykonywane są techniką laparoskopową, czyli tzw. małoinwazyjną chirurgią.
- Do operacyjnego leczenia otyłości kwalifikują się przede wszystkim osoby mające wskaźnik masy ciała (BMI) równy lub wyższy niż 40 kg/m2 bądź nieco niższy (35-40 kg/m2), ale z chorobami wywołanymi właśnie otyłością (np. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, zespół bezdechu sennego, zespół hipowentylacji), przy których redukcja masy ciała może przynieść zdecydowaną poprawę. Zdarza się, że operacji bariatrycznej poddawani są pacjenci z BMI poniżej 35, jednak są to ściśle określone sytuacje, które wymagają wnikliwej analizy i indywidualnego podejścia. Zabiegi zalecane są głównie pacjentom w przedziale wiekowym 18 -65, choć zdarza się też, że poddawane są im starsze osoby – mówi dr n. med. Paweł Szymański.
Otyłość jest więc dziś jednym z największych wyzwań dla całego systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. Walka z nią ujęta jest w Narodowym Programie Zdrowia, bo w coraz większym stopniu dotyczy Polaków. Szacuje się, że już ponad połowa ma nadmierną wagę ciała, od nadwagi po skrajną otyłość, a spośród tej grupy nawet do 1,5 miliona już kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości. Prowadzone na świecie badania wykazały, że właśnie operacyjne zabiegi zwane bariatrycznymi gwarantują wysoką skuteczność w leczeniu otyłości. Lekarze specjaliści z Medicus Clinic we Wrocławiu rozpoczęli już chirurgiczne leczenie otyłości, wykorzystując najnowocześniejszą aparaturę medyczną.
Stolica Dolnego Śląska nie jest miejscem przypadkowym. Cały region znajduje się bowiem w czołówce tych, gdzie odsetek osób z tym schorzeniem należy do najwyższych w Polsce. Wg danych sprzed 3 lat aż 53 procent mieszkańców Dolnego Śląska cierpiało na otyłość lub nadwagę – wynikało z raportu „Bieżące statystyki otyłości i nadwagi w Polsce”.
Dzień otwarty w Medicus Clinic odbędzie się w sobotę, 8 czerwca i rozpocznie się o godz. 10.00. Konsultacje w formie wykładu przeprowadzą bariatrzy: dr n. med. Paweł Szymański oraz lek. med. Bartosz Katkowski. O terapii żywieniowej opowie dietetyk kliniczny i psychodietetyk, Dorota Olanin. Dzień otwarty będzie również okazją do rozmowy z pacjentami po operacjach bariatrycznych podczas panelu dyskusyjnego.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rejestracja: https://www.stopotylosci.pl/formularz-zgloszeniowy.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
iwonamichalowska
|
Komentarze (1)
Nie doprowadziłam się do takiego stanu, by się konsultować u chirurga, który otyłość leczy. Wystarczyło zapisać się na zdrową dietę lightdiet, więcej się ruszać i jeden rozmiar spadł.