Dom » Nieruchomość

Efektywne i nieszkodliwe ogrzewanie

Efektywne i nieszkodliwe ogrzewanie
Zobacz więcej zdjęć »
Kaloryfery w naszych domach zaczęły pracować pełną parą. Szczelne okna i dobra wentylacja to podstawa komfortu termicznego. Jaką technologię spalania jednak wybrać?

Warto zacząć od elementarnych podstaw, które niekiedy pomijamy, wpadając w codzienną rutynę. Po pierwsze, wykorzystuj kocioł zgodnie z jego funkcją i już na tym etapie minimalizuj straty energii. Każdy rodzaj opału musi być wysuszony, aby zapewniał odpowiednią temperaturę w kotle, a co za tym idzie – na terenie ogrzewanych pomieszczeń. Uzyskujemy odpowiedni cug, minimalizując dymienie i odkładanie się sadzy w kominie.

Dobrym rozwiązaniem bywają pompy ciepła. W naszych realiach klimatycznych mało sensowne jest używanie modeli, czerpiących energię z powietrza. Masowo wykorzystuje się za to pompy gruntowe – pobierające ciepło z ziemi lub wody. Można je zaliczyć do ekologicznych urządzeń (chociaż wykorzystują elektryczność), bowiem są wolne od zanieczyszczeń, najbardziej widocznych w przypadku opalania węglem. W miejscu, w którym pompa pobiera ciepło (nagromadzoną energię słoneczną), temperatura obniża się o kilka stopni. Nie stwierdzono, aby taka zależność była przyczyną degradacji środowiska.

Przeciętnemu Kowalskiemu wciąż jednak najbardziej opłaca się ogrzewać węglem. Sytuacja zmienia się powoli i na całkiem nowe oblicze ciepłownictwa przyjdzie nam poczekać kilka dekad. Popularność zyskują np. palniki na pellet czy wymienniki ciepła. Piece węglowe zastępowane są instalacjami wykorzystującymi tani, ekologiczny opał. Dla odbiorców indywidualnych barierą jest nadal zbyt wysoki koszt inwestycji, która szybki zwrot zapewnia głównie w przypadku zastosowania na skalę przemysłową.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

marszym81

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »