Dom » Budownictwo

Ekonomicznie i ekologicznie – redukcja zużycia wody w „zielonych” budynkach z certyfikatem LEED

Ekonomicznie i ekologicznie – redukcja zużycia wody w „zielonych” budynkach z certyfikatem LEED
Zobacz więcej zdjęć »
W zrównoważonym budownictwie dąży się do ograniczania zużycia zasobów naturalnych, w tym wody. Budynki starające się o międzynarodowy certyfikat środowiskowy LEED już na etapie projektowym powinny uwzględniać rozwiązania optymalizujące wykorzystanie wodnych zasobów podczas eksploatacji.

Jednym z nich jest zastosowanie w przeszkleniach szkła samoczyszczącego Pilkington ActivTM, którego właściwości pozwalają ograniczyć częstotliwość mycia szyb i tym samym zmniejszyć zużycie wody.
Zmiany klimatyczne, rozwój przemysłu i wzrost liczby ludności nieustannie zwiększają zapotrzebowanie na wodę - jeden z najistotniejszych zasobów naturalnych ziemi, którego zapasy stale maleją. Przemysł i budownictwo intensywnie eksploatują wodne zasoby, zarówno w procesie produkcji materiałów budowlanych, jak i w fazie użytkowania budynków. Wysokie zużycie wody w budynkach komercyjnych ma także skutki ekonomiczne, zwiększa bowiem koszty eksploatacji obiektu. Stąd coraz większe zainteresowanie inwestorów i deweloperów nowymi technologiami i produktami pozwalającymi na rozsądne gospodarowanie wodą. Dostępne na rynku rozwiązania sanitarne pozwalają obniżyć ilość wody zużywanej wewnątrz budynku. O skutecznym oszczędzaniu warto jednak pomyśleć już na etapie projektowania obiektu, w trakcie wyboru materiałów budowlanych koniecznych do realizacji inwestycji. Takim „wodooszczędnym" rozwiązaniem jest np. szkło samoczyszczące Pilkington ActivTM, które pozwala zredukować ilość bieżącej wody koniecznej do utrzymania w czystości przeszklonych powierzchni.
Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych premiowane w LEED
Kwestia oszczędności wody i jej racjonalnego wykorzystania zajmuje istotne miejsce w certyfikacji LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design) - międzynarodowym systemie potwierdzającym spełnienie przez obiekt wymagań środowiskowych. Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest jedną z pięciu podstawowych kategorii ocenianych w procesie certyfikowania budynku (pozostałe to: Zrównoważona lokalizacja, Jakość środowiska wewnętrznego, Energia i atmosfera oraz Materiały i zasoby). Warunkiem niezbędnym do oceny obiektu w kategorii Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest redukcja zużycia wody z sieci wodociągowej o 20%. W tej kategorii można łącznie uzyskać od 9 do 15 punktów (w zależności od typu budynku).
Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest definiowane w certyfikacji LEED za pomocą różnych kryteriów, które zostały dostosowane do typów obiektów poddawanych ocenie. Najczęściej stosowane są trzy kryteria: Efektywne kształtowanie otoczenia budynku i krajobrazu (ang. Water efficient landscaping), Innowacyjne technologie gospodarowania ściekami (ang. Innovative wastewater technologies) i Redukcja zużycia wody (ang. Water use reduction). W przypadku budynków nowo powstających i modernizowanych w pierwszej podkategorii można uzyskać od 2 do 4 punktów. Premiowany jest tutaj projekt budynku i jego otoczenia, pozwalający na zmniejszenie lub wyeliminowanie konieczności stosowania bieżącej wody do nawadniania terenu. W podkategorii Innowacyjne technologie gospodarowania ściekami można otrzymać maksymalnie 2 punkty. Są one przyznawane za zmniejszenie zużycia wody do transportu ścieków w budynku o 50%, dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń sanitarnych, wykorzystaniu wody deszczowej lub wody szarej. Budynki posiadające strategię i rozwiązania, pozwalające na 30-procentową i większą redukcję zużycia wody mogą liczyć na dodatkowe punkty w podkategorii Redukcja zużycia wody.
Oszczędność wody - szkło samoczyszczące Pilkington ActivTM
Zastosowanie w szklanych elewacjach budynków szkła samoczyszczącego Pilkington ActivTM pozwala ograniczyć zużycie wody wodociągowej wykorzystywanej do ich mycia. Szkło Pilkington ActivTM jest pokryte od zewnątrz specjalną, niewidoczną dla oka powłoką, o podwójnym działaniu. Dzięki fotokatalizie - reakcji zachodzącej z udziałem promieniowania ultrafioletowego - cząsteczki zanieczyszczeń organicznych ulegają rozkładowi. Z kolei właściwości hydrofilowe powłoki sprawiają, że woda deszczowa rozlewa się równo po powierzchni szkła, zmywając uwolniony brud nie pozostawiając zacieków. „Szkło samoczyszczące sprawdza się zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, takich jak np. świetliki, których czyszczenie jest szczególnie kłopotliwe" mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska.
Budynek BorgWarner z certyfikatem LEED
Przykładem zastosowania szkła samoczyszczącego jest budynek firmy BorgWarner w Jasionce k. Rzeszowa, który jako pierwszy w Polsce otrzymał srebrny certyfikat LEED. W obiekcie wykorzystano szyby zespolone Pilkington Insulight ActivTM wykonane z samoczyszczącego, hartowanego szkła przeciwsłonecznego Pilkington ActivTM Blue T oraz szkła niskoemisyjnego Pilkington OptithermTM S3. Zastosowane tu szkło samoczyszczące, w połączeniu z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwoliło zmniejszyć poziom zużycia wody o ponad 1/3.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »