Technologie » Komputery

Enigma usprawnia pracę Narodowej Jednostki Europolu

Enigma SOI wdrożyła rozwiązanie ochrony informacji niejawnych dla systemu informacyjnego Narodowej Jednostki Europolu.

Firma Enigma Systemy Ochrony Informacji wdrożyła system informatyczny dla Narodowej Jednostki Europolu, który jednocześnie ma możliwość przetwarzania informacji niejawnych, do klauzuli „poufne” włącznie. Zadaniem systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa przekazywanych informacji oraz usprawnienie przekazywania danych pomiędzy Komendą Główną Policji a Europolem.

Enigma SOI zaprojektowała od podstaw i dostarczyła system obejmujący moduły odpowiadające za komunikację z bazami Europolu w Hadze, moduły realizujące zarządzanie użytkownikami po stronie polskiej i bezpieczne skrzynki pocztowe gwarantujące ochronę wymienianych danych, a także całą infrastrukturę sprzętową, jak również podsystem bezpieczeństwa i ochrony transmisji, wykorzystujący certyfikowane produkty szyfrujące z serii CompCrypt.

Wdrożone rozwiązanie wykorzystuje także wcześniej funkcjonujące w Komendzie Głównej Policji systemy uwierzytelnienia i autoryzacji oraz Infrastrukturę Klucza Publicznego (PKI), które również dostarczała Enigma.

Zrealizowany projekt jest pierwszym etapem dostosowania i usprawnienia komunikacji polskiej policji z centralną jednostką Europolu. W trakcie trzymiesięcznej implementacji Enigma SOI wdrożyła centralną infrastrukturę w Komendzie Głównej Policji, która docelowo obsłuży 350 stanowisk dostępowych (dla ok. 1500 użytkowników) w Komendach Wojewódzkich w całym kraju. Dzięki temu przekazywanie informacji nt. przestępstw i przestępców zarówno do jednostek terenowych,
jak i do centralnej bazy danych Europolu, zostało zautomatyzowane i umożliwi zdalne przeszukiwanie danych w czasie rzeczywistym.

Istotnym elementem tego wdrożenia są kwestie bezpieczeństwa. Zastosowane przez Enigmę SOI środki ochrony posiadają certyfikaty ochrony kryptograficznej wydane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego do poziomu „poufne”. Taką klauzulę posiadają np. dane osób, przeciwko którym toczy się postępowanie karne. System został zaprojektowany tak, aby komunikacja była możliwa wyłącznie po prawidłowym uwierzytelnieniu użytkownika za pomocą spersonalizowanej karty mikroprocesorowej. Zapewnia ona dużo wyższy poziom bezpieczeństwa niż np. hasła czy tokeny stosowane często w starszych, słabiej chronionych systemach

System wdrożony przez firmę Enigma będzie służyć również zabezpieczeniu komunikacji wewnątrz polskiej policji. Do budowy systemu firma wykorzystała zarówno rozwiązania sprzętowe takie jak: szyfratory, karty mikroprocesorowe, macierze dyskowe, serwery, jak i specjalnie stworzone w tym celu, dedykowane oprogramowanie. Specjaliści z Enigmy zapewnili  szeroki pakiet usług serwisowych dla dostarczonego rozwiązania oraz wszechstronne szkolenia.

Wdrożenie zakończyło się dnia 3 sierpnia 2011 roku.


# # #

Europol czyli Europejskie Biuro Policji zostało powołane w lipcu 1999 roku a od listopada 2004 jego członkiem jest również Polska. Jego głównym celem jest wspieranie organów ścigania krajów członkowskich UE w walce z przestępczością zorganizowaną, przede wszystkim poprzez wspomaganie identyfikacji i rozpracowywania organizacji przestępczych, działających na obszarze co najmniej dwóch krajów członkowskich UE.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ITBC_Com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »