Kultura, sztuka » Kultura

"Epigram na Stalina" – rzecz o Osipie Mandelsztamie

"Epigram na Stalina" – rzecz o Osipie Mandelsztamie
Zobacz więcej zdjęć »
Mandelsztam był jednym z niewielu potrafił sprzeciwić się Stalinowi w okresie tzw. Wielkiej Czystki, która przypadła w Rosji na lata 1934-1939. Poeta, który już wówczas nie był publikowany i przymierał wraz z żoną głodem, napisał na początku 1934 roku oskarżycielski wiersz przeciwko Stalinowi.

Osipowi Mandelsztamowi, największemu – obok Anny Achmatowej i Borysa Pasternaka – rosyjskiemu poecie XX wieku, poświęcona jest powieść Roberta Littela „Epigram na Stalina”, którą opublikowało wydawnictwo Noir sur Blanc.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:




Mandelsztam był jednym z niewielu potrafił sprzeciwić się Stalinowi w okresie tzw. Wielkiej Czystki, która przypadła w Rosji  na lata 1934-1939. Poeta, który już wówczas nie był publikowany i przymierał wraz z żoną głodem, napisał na początku 1934 roku oskarżycielski wiersz przeciwko Stalinowi. Nie trzeba było długo czekać, by autor znalazł się na Łubiance. Potem był zesłany do Czerdynia i Woroneża, wreszcie do obozu przejściowego „Druga Rzeczka” pod Władywostokiem, gdzie zginął.

W zapowiedzi wydawniczej czytamy, że „opowieść amerykańskiego pisarza o wielkim poecie rosyjskim zamordowanym  przez Stalina  składa się z relacji osób autentycznych oraz  fikcyjnych, którym autor na przemian udziela głosu.  Postacie autentyczne to:  wdowa Nadieżda Mandelsztam oraz dwójka jego najwierniejszych  przyjaciół, Anna Achmatowa, śmiała orędowniczka prawdy,  również dotknięta „karzącą ręką” tyrana,  oraz poeta Borys Pasternak.  Postacie  fikcyjne to:  ochroniarz „chozjaina” i  słynny rosyjski  ciężarowiec.  Historie ich wszystkich tworzą przejmujący obraz życia ludzi w kraju, w którym życie stało się niemożliwe, lecz oni żyć gdzie indziej nie chcieli”.

Robert Littell, urodzony w 1935 r. w Nowym Jorku, amerykański pisarz, mieszkający we Francji. Studiował w Alfred University w Nowym Jorku,  służył (przez cztery lata)  w US Navy, w okresie tzw. zimnej wojny  był  dziennikarzem  „Newsweeka”. W  1973 r.  ogłosił pierwszą powieść szpiegowską pt. „Zdrada Lewintera”,  entuzjastycznie przyjętą przez prasę i czytelników. Od czasu publikacji następnych powieści (The Debriefing, Amator) znawcy literatury szpiegowskiej stawiają ich autora w jednym rzędzie z najwybitniejszymi przedstawicielami gatunku: został uznany za „amerykańskiego Johna Le Carré”. „Epigram na Stalina” jest pierwszą powieścią Littella pozbawioną wątków sensacyjnych, natomiast skupiającą się na historyczno-obyczajowo-psychologicznych aspektach opisywanych wydarzeń.

SalonKulturalny.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »