Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Eukaliptusy

Późną jesienią już zaczynamy tęsknić za kolorami lata i rozmarzeni zaglądamy na strony ze zdjęciami z tropikalnych lasów. Na niektórych pojawiają się ogromne drzewa z barwnymi kwiatami.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Eukaliptus reprezentowany przez ponad 600 gatunków pochodzących z m.in. z Australii i Indonezji to drzewo lub krzew. Są one łatwo rozpoznawaln. Obfitują w spore kwiaty: białe, żółte, różowe lub czerwone o nietypowym kształcie. Nie mają one jednak klasycznych płatków, a jedynie zwinięte efektownie pręciki i duże oczko. Wytwarzają mnóstwo smacznego  nektaru, którym pożywiają się owady, ptaki i nietoperze.

Eukaliptus zwany również drzewem gumowym należy do najwyższych na świecie. Nazwa pochodzi od greckich słów "eu" czyli dobrze i "kalyptos", czyli pokryte, odnosząc się do specyficznych pąków, które w okresie rozrostu okrywają kwiaty. Wysoce cenione drewno jest źródłem oleju.

Również bardzo przydatny ludziom często używany jest w medycynie do leczenia przeziębień i grypy; służy do produkcji mydła, do higieny jamy ustnej i jako środek odstraszający owady. W związku z tym uprawia się go na bagnach w celu zmniejszenia ryzyka malarii w regionach tropikalnych. Misie koala natomiast żywią się samymi liśćmi. Wszystkie części rośliny jednakże wykorzystuje się do wytwarzania barwników do tkanin: od żółtego i pomarańczowego aż do zielonego, na czerwonym kończąc.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poczta Kwiatowa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »