Dom » Budownictwo
Fakty i mity na temat bloczków silikatowych
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zapominamy jednak o tym, że w tym przypadku jest wręcz odwrotnie - bloczki silikatowe w 100% pozwalają na wznoszenie ciepłych i suchych domów, które są dzięki temu tanie w eksploatacji i długowieczne.
Silikaty – sposób na ciepły i suchy dom – FAKT!
Jeżeli myślimy o silikatach jedynie w kategoriach izolacyjności cieplnej, to należy pamiętać, że jest to materiał budowlany, który przeznaczony jest do wykonywania ścian wielowarstwowych. Krzem (piasek) stanowiący dominujący surowiec w produkcji bloczków silikatowych charakteryzuje się stosunkowo wysokim stopniem przewodnictwa ciepła, zatem ważne jest, aby wykorzystać jego właściwości w prawidłowy sposób. Dzięki odpowiedniej izolacji, a taką jest w przypadku ścian silikatowych gruba warstwa docieplenia (w granicach 15 cm) wykonana np. z wełny mineralnej, czy ze styropianu, można uzyskać naprawdę niski współczynnik przenikania ciepła. Zastosowanie bloczków silikatowych o grubości 25 cm wraz z odpowiednią izolacją, warstwą elewacyjną i tynkiem pozwoli na osiągnięcie współczynnika U=0,15 W/m2K, co jest parametrem tak dobrym, że pozwala stawiać z nich nowoczesne domy energooszczędne. Wykonanie przegród zewnętrznych o grubości 18-25 cm oraz zastosowanie wspomnianego rodzaju ocieplenia jest zatem rozwiązaniem optymalnym, szczególnie w naszych warunkach klimatycznych.
Prawidłowo zaizolowane ściany z bloczków silikatowych gwarantują, że koszty związane z ogrzewaniem budynku nie będą dotkliwe. Dzięki swoim właściwościom, silikaty dobrze akumulują ciepło i jeżeli tylko ich zewnętrzna strona jest odpowiednio osłonięta, to zwracają je do pomieszczeń w miarę upływu czasu. Umożliwia to dłuższe zachowanie komfortowych warunków we wnętrzach ,a chwilowe wyłączenie ogrzewania nie naraża domu na jego szybkie wychłodzenie. Cecha ta jest wynikiem dużej gęstości bloczków silikatowych, która wynosi od 1400 do 2000 kg na metr sześcienny – mówi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.
Często spotykamy się również z obiegową opinią, że silikaty są to materiały mokre, mocno nasiąkliwe – szybko chłonące wodę i wymagające specjalnych hydroizolacji. Nic bardziej mylnego, bowiem silikaty charakteryzują się najniższą nasiąkliwością, od 10 do 16 %, a to w porównaniu z innymi materiałami dostępnymi na rynku, daje im najlepszy wynik. Ściany zewnętrzne z silikatów można więc bez obaw pozostawić jako nieotynkowane. Nie ulegną one bowiem degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych i będą również odporne na zamarzanie.
Ciężkie i wytrzymałe – FAKT!
Jeżeli ściany z bloczków silikatowych zostaną prawidłowo ocieplone, to tak naprawdę trudno znaleźć więcej problematycznych kwestii. Niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że silikaty są materiałem stosunkowo ciężkim i kruchym. Nie sposób nie zgodzić się z tymi twierdzeniami, jednakże cechy te stanowią jednocześnie ich atuty. Kruchość silikatów jest efektem wykorzystywania do ich produkcji jedynie naturalnych surowców – 90% to piasek, 7% wapno i 3% wody. Uzyskany w ten sposób produkt to swego rodzaju „sztuczny kamień”, który dzięki temu jest jednocześnie całkowicie ekologiczny, nie emituje żadnych szkodliwych związków, a jego promieniotwórczość jest tak niewielka, że zalicza go do najbezpieczniejszych i najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku.
Duża masa silikatów w połączeniu z właściwościami krzemu sprawia , że wykonane z nich bloczki są wyjątkowo wytrzymałe na ściskanie, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo wznoszonych przy ich wykorzystaniu budynków. Ma ona również znaczenie w kwestii izolacyjności akustycznej. Silikaty bowiem najskuteczniej chronią przed nadmiernym hałasem, który dochodzi z zewnątrz budynku. Potrafią także bardzo dobrze wyciszyć nieprzyjemne szumy wydobywające się z wewnętrznych instalacji bądź pomieszczeń technicznych – podsumowuje Joanna Nowaczyk. Do zdecydowanych zalet bloczków silikatowych zalicza się także ich bezpieczeństwo pożarowe. Są one bowiem materiałem niepalnym o najwyższej klasie odporności na ogień – EUROKLASA A1. Nawet stosunkowo cienka, bo zaledwie 18-centymetrowa ściana wykonana z silikatów pozwala na bezpośrednie oddziaływanie ognia nawet do 4 godzin bez zagrożenia dla całej konstrukcji. Umożliwia to zatem sprawną akcję ewakuacyjną oraz gaśniczą.
Silikaty są materiałem budowlanym coraz częściej docenianym przez specjalistów z dziedziny budownictwa (architektów, inwestorów, czy wykonawców), który jak każdy inny, potrzebuje prawidłowego zastosowania oraz umiejętnego obchodzenia się z nim. Jego wykorzystanie w świadomym, nowoczesnym budownictwie pozwala na wykonywanie obiektów nie tylko efektywnych energetycznie, ale również trwałych i bezpiecznych.
Grupa SILIKATY Sp. z o.o. to jeden z czołowych w Polsce producentów wyrobów silikatowych do wznoszenia ścian zewnętrznych, konstrukcyjnych, działowych, fundamentowych, ogniowych i piwnicznych. Grupa powstała w 2004 roku z połączenia krajowych producentów, z których każdy posiadał kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji SILIKATÓW. Obecnie Grupa SILIKATY skupia 7 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski (w Krukach k/Ostrołęki, Piszu, Przysieczynie, Ludyni, Leżajsku, Kluczach, Jedlance i dostarcza na rynek ponad 30% wszystkich sprzedawanych w kraju wyrobów wapienno-piaskowych. Poprzez swoich przedstawicieli firma aktywnie uczestniczy
w pracach komitetu technicznego Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Silikatów. Grupa SILIKATY jest także członkiem polskiego Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie”.
Grupa SILIKATY Sp. z o.o.
Kruki ul. Nowowiejska 33
07-415 Olszewo Borki
tel./fax 29 760 44 70, 760 65 10
www.grupasilikaty.pl
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
flypr
|
Komentarze (0)