Technologie » Internet

Fałszywe profile i cyberoszuści: Kaspersky Lab ujawnia brutalną prawdę o randkach online

Fałszywe profile i cyberoszuści: Kaspersky Lab ujawnia brutalną prawdę o randkach online
Zobacz więcej zdjęć »
Chociaż z internetowych serwisów i aplikacji randkowych korzysta mniej więcej jedna osoba na trzy, nie każdy ma związane z nimi pozytywne doświadczenia.

Nowe badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab sugeruje, że osoby, które szukają partnera online, mogą być rozczarowane — wiele z nich trafiło na fałszywe informacje i zdjęcia, szkodliwe odsyłacze, oszustów próbujących wyłudzić informacje lub inne osoby kłamiące odnośnie tego, czego szukają w związku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Badanie wykazało, że osoby, które szukają swojej drugiej połówki na internetowych platformach randkowych — takich jak Tinder, Bumble, OK Cupid, Badoo i innych — znajdują się w mniejszości i w rzeczywistości jedynie 11% chce znaleźć partnera na stałe poprzez internetowe randki. Dla porównania, niemal połowa (48%) użytkowników internetowych portali randkowych korzysta z nich dla zabawy, a jednej osobie na dziesięć (13%) chodzi po prostu o seks.   

W świecie internetowych portali randkowych roi się również od fałszywych informacji — a to może spowodować jeszcze więcej problemów dla tych, którzy szukają miłości. Ponad połowa (57%) osób przyznała, że kłamie podczas umawiania się na randki online — podając fałszywe informacje, aby wyglądać lepiej niż czuje się w rzeczywistości. Niektórzy zakładają nawet fałszywe profile, by przyłapać swoich partnerów na zdradzie.

Ogromna ilość fałszywych danych stanowi istotny czynnik zniechęcający ludzi do korzystania z internetowych serwisów randkowych: jedna osoba na pięć (19%) twierdzi, że do randek online zniechęcają ją fałszywe zdjęcia, natomiast jedną na dziesięć odstręczają fałszywe oczekiwania dotyczące związku (12%) oraz nieprawdziwe statusy dotyczące bycia w związku (11%). Co ciekawe — i jak na ironię — fałszywe informacje zniechęcają bardziej tych, którzy kłamią niż uczciwych użytkowników.    

Oprócz fałszywych informacji tym, co powstrzymuje ludzi na całym świecie przed korzystaniem z internetowych portali randkowych, są zagrożenia dla bezpieczeństwa online — 1 osoba na 10 wskazuje takie czynniki zniechęcające jak trafianie na oszustów, którzy próbują wyłudzić informacje osobiste lub finansowe oraz otrzymywanie niebezpiecznych odsyłaczy lub szkodliwego oprogramowania infekującego urządzenia. Jeśli chodzi o narażenie na takie zagrożenia, naruszenie bezpieczeństwa z większym prawdopodobieństwem dotknie osoby, które „oszukują” online — np. 16% osób, które publikują fałszywe informacje, miało zainfekowane urządzenie szkodliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem spyware lub ransomware za pośrednictwem internetowej platformy randkowej, podczas gdy wśród osób, które zachowuj się uczciwie, odsetek ten wynosił 5%.      

Randki internetowe to skuteczny sposób na poznawanie nowych ludzi w naszym oplecionym gęstą siecią połączeń i aktywnym świecie online i nietrudno zrozumieć, dlaczego korzysta z nich aż jedna osoba na trzy — powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. Jednak sprawa nie jest wcale taka prosta, a osoby szukające swojej połówki online trafiają na ogromną ilość fałszywych informacji, na oszustów lub ukryte motywy podczas tego procesu. Sama liczba osób, które kłamią, aby przedstawić się w lepszym lub atrakcyjniejszym świetle, pokazuje, że użytkownicy wykorzystują serwisy online, aby filtrować i modyfikować informacje w sposób, który nie jest możliwy w świecie fizycznym. Tak jak w przypadku każdego popularnego trendu online, niestety istnieją również osoby, które chcą wykorzystywać portale randkowe do szkodliwych celów. W żadnym razie nie chcemy namawiać użytkowników, aby obchodzili portale randkowe szerokim łukiem, a jedynie zachęcamy ich do tego, aby mieli na względzie swoje bezpieczeństwo na każdym kroku tej drogi. Na starcie najlepiej mieć pełną świadomość, jak również adaptacyjne rozwiązanie bezpieczeństwa, które potrafi zareagować na różne sytuacje i działać w sposób pozwalający na zapewnienie ochrony przed zagrożeniami online każdemu urządzeniu, z którego korzysta się z portali randkowych.

Aby pomóc użytkownikom zabezpieczyć się przed oszustami oraz podejrzanymi użytkownikami podczas randkowania online, Kaspersky Lab oferuje wachlarz rozwiązań zabezpieczających opartych na szczegółowej analizie zagrożeń oraz doświadczeniu w zakresie bezpieczeństwa. Przykładem może być produkt Kaspersky Internet Security, który oferuje zaawansowane funkcje zabezpieczające każdy aspekt cyfrowego życia użytkownika.  

Więcej informacji na temat badania „https://kas.pr/T4gG.   

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »