Rozrywka i wypoczynek » Hobby

Farby w pigułce

Farby w pigułce
Zobacz więcej zdjęć »
Rysunek i malarstwo towarzyszyły ludziom od zarania dziejów. Najstarsze z rytów naskalnych, jakie odnaleziono pochodzą sprzed trzydziestu tysięcy lat i przedstawiają zwierzęta oraz intymne części kobiecego ciała.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 
Cóż, mężczyźni nie zmienili się od tysiącleci… 
 
Z biegiem lat sztuka malarstwa ewoluowała, zmieniały się narzędzia stosowane przy pracy i style, jakimi posługiwali się artyści. Pierwsze pędzle pojawiły się w antyku (około 400 lat p.n.e.) i służyły do ozdabiania naczyń. Techniki malarskie gwałtownie rozwinęły się w starożytności. Wtedy właśnie zaczęto stosować tempery, przeważnie na desce. Kolejne lata przyniosły następne udoskonalenia w tym temacie. W renesansie zaczęto posługiwać się farbami olejnymi na płótnie, pojawiła się perspektywa, dzięki czemu obrazy nabrały głębi. Farby olejne są stosowane do dziś- choć ich skład uległ modyfikacji, to wciąż są jednym z ulubionych medium wśród artystów. Dużą popularnością cieszą się także gwasze i akwarele. Te farby powstały stosunkowo niedawno, bo w okolicach osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Gwasze różnią się od akwareli tym, że lepiej kryją powierzchnię i nie dają prześwitów. Technika akwareli polega na pokrywaniu farbą papieru fakturowego, który łatwo wchłania wodę. Dzięki temu po stworzeniu obrazu struktura papieru jest nadal widoczna. Właśnie to różni farby wodne od olejnych, w których to pędzel nadaje ‘kształt’ farbie.
 
Jednak nie tylko farby były środkiem wyrazu artystycznego. Na przestrzeni wieków bardzo chętnie sięgano także po węgiel, czy ołówek. Początkowo używano zwykłych resztek spalonego drewna, ale z czasem zaczęto je prasować, dzięki czemu nabrało twardości. To z kolei pozwoliło na uzyskanie głębokiej czerni. Obecnie szerzej stosowane są ołówki, których twardości występują w wielu wariantach (w artystycznych rozróżnia się ich dwadzieścia stopni). Do rysowania ołówkami i węglem używa się specjalnego grubego papieru, który jest odporny na tarcie. Dodatkowo, jego struktura pozwala na uzyskanie ciekawej gry światłem.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »