Kultura, sztuka » Kultura

Festiwal DOCBOAT bezpłatnie na iplex.pl

Festiwal DOCBOAT bezpłatnie na iplex.pl
Zobacz więcej zdjęć »
Dziś rozpoczyna się pierwszy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych w Internecie. Do końca września na stronie internetowego kina www.iplex.pl bezpłatnie obejrzeć będzie można filmy dokumentalne z całego świata.
 

Do końca września na stronie internetowego kina http://www.iplex.pl/ bezpłatnie obejrzeć będzie można filmy dokumentalne z całego świata, w tym najlepsze produkcje z ostatnich dwóch lat prezentowane w Wenecji, Berlinie, Locarno, na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także festiwalu Sundance oraz największym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA (Amsterdam).

Widzowie festiwalu DOCBOAT będą mogli obejrzeć 60 filmów z całego świata, w tym 16 dokumentów konkursowych walczących o GRAND PRIX VISTULA RIVER. Wręczona zostanie także Nagroda Publiczności i nagroda dla dokumentalisty o polskich korzeniach, który odniósł międzynarodowy sukces.

Oprócz edycji wirtualnej, z której skorzystać mogą wszyscy internauci w Polsce, seanse festiwalowe odbywać się będą także w plenerze - na warszawskiej barce TransFORM tuż przy pomniku Syrenki oraz w pawilonie nad Wisłą i art house'ach na terenie całego kraju.

Wydarzeniem festiwalu będzie uhonorowanie Sławomira Grünberga prestiżową nagrodą dla dokumentalisty o polskich korzeniach, który odniósł międzynarodowy sukces. W ramach Festiwalu zaprezentowana zostanie retrospektywa jego 11 filmów, wśród których znajdą się m.in.: „Szkolna modlitwa", „Dziedzictwo Jedwabnego", czy „Płonący facet".

Korzystając z nowoczesnych technologii i możliwości, jakie daje internetowa przestrzeń, widzowie DOCBOAT będą mogli obejrzeć również wykład reżysera w formie wirtualnego masterclass zamieszczonego na stronie WWW.

Wśród międzynarodowego jury znaleźli się Martichka Bozhilova, producentka z Bułgarii oraz Igor Blazevic, szef praskiego festiwalu filmowego One World. Polscy członkowie jury to: Andrzej Titkow (reżyser), Barbara Orlicz-Szczypuła (dyrektor programowy Krakowskiego Festiwalu Filmowego) i Roman Kurkiewicz (dziennikarz).

Zależy nam na promowaniu filmu dokumentalnego, ponieważ wierzymy w jego siłę opisywania współczesnego świata. Dzięki medium, jakim jest Internet, docieramy także do widzów spoza dużych miast, którzy często mają utrudniony kontakt ze sztuką filmową" - mówi Łukasz Skrzypek, prezes zarządu wirtualnego kina iplex.pl. „Festiwal filmów dokumentalnych w stu procentach online to pierwsze takie wydarzenie w Polsce, a może nawet w Europie" - zauważa Dariusz Kowalski, który wraz z żoną Lucyną opracował formułę festiwalu DOCBOAT. „Coraz częściej komputery zastępują inne media. Tego nie da się zatrzymać. Pragniemy jednak, aby w Internecie znalazło się miejsce na dzieła najwyższej klasy" - dodaje.

Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie festiwalem ze względu na                                            
jego wyjątkowy charakter, tym bardziej, 
że wszystkie pokazy są całkowicie bezpłatne. 
Sponsorem filmowego wydarzenia - w ramach starań o tytuł 
Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - zostało m.st. Warszawa.
 

* * *

DOCBOAT / WARSAW NONFICTION E-FEST finansowany jest przez Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy i objęty został patronatem m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Amnesty International Polska, Polską Akcję Humanitarną, Polską Federację DKF i Media Desk Polska. Swoje wsparcie zapewniło też Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Ambasada Amerykańska.

Patronaty medialne m.in.: TVP Kultura, FILM, Krytyka Polityczna, TOK FM, Filmweb.

DOCBOAT jest częścią transFORM

transFORM jest częścią Festiwalu Sztuki nad Wisłą PRZEMIANY
WARSZAWA 2016 / EUROPEJSKA STOLICA KULTURY / KANDYDAT

www.warszawa2016.pl/przemiany
http://www.przemianywisly.pl/

festiwalowe kino

http://www.iplex.pl/

producent festiwalu

Ragusa Film

Więcej na:

http://www.docboat.pl/

Dodatkowych informacji udziela:

Gizela Zielińska

PR & Marketing Manager

iplex.pl

Tel. 696 980 355

E-mail: gizela.zielińska@iplex.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IPLEX Sp. z o.o.
http://iplex.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »