Kultura, sztuka » Kultura

Film dokumentalny "Telewizja Dziewcząt i Chłopców" w Planete

Film dokumentalny "Telewizja Dziewcząt i Chłopców" w Planete
Zobacz więcej zdjęć »
„Zwierzyniec”, „Niewidzialna Ręka”, „Klub Pancernych”, „Latający Holender”... Dziś tytuły tych programów telewizyjnych pamiętają najwyżej trzydziestokilkulatkowie. W swoim czasie te propozycje dla dzieci biły rekordy popularności.

Telewizja Dziewcząt i Chłopców powstała w celu zapełnienia luki w ofercie programowej Telewizji Polskiej. W połowie lat 60. młodzież była spragniona rozrywki, ale nie zawsze znajdowała ją na szklanym ekranie.

Zmiany miały nadejść wraz z nominowaniem Macieja Zimińskiego na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego audycji dziecięco-młodzieżowych. To właśnie dzięki jego staraniom dzieci w całej Polsce dostały w szaroburej rzeczywistości PRL-u atrakcyjne programy stworzone specjalnie z myślą o nich.

Wspaniale prowadzony przez leśnika Michała Sumińskiego „Zwierzyniec" zabierał młodzież na wędrówkę tropami dzikiej zwierzyny, „Latający Holender" wychowywał przyszłych żeglarzy, „Klub Pancernych" gromadził przed odbiornikami fanów serialu „Czterej pancerni i pies", „Niewidzialna ręka" rozpoczęła całą kampanię altruistycznych uczynków... Każdy z tych programów cieszył się wielomilionową widownią, a ich twórcy - czując ciążącą na nich odpowiedzialność za swych odbiorców - starali się wnieść w rozrywkową formułę elementy dydaktyczno-wychowawcze. Młodzi widzowie dowiadywali się więc, jak walczyć z pożarami, jak zachować bezpieczeństwo w ruchu ulicznym czy jak opiekować się zwierzętami. Uczono ich także pomagania osobom starszym oraz przygotowywano do egzaminów na kartę rowerową. „Z perspektywy lat jeszcze pełniej widać jej pozytywną rolę w wychowaniu i kształtowaniu najmłodszego pokolenia widzów" - podsumowuje dorobek TDiCh Stanisław Jędryka, reżyser takich seriali jak, „Stawiam na Tolka Banana" czy „Wakacje z duchami". „To była autentyczna misja, o której dzisiaj dużo się mówi, ale mało robi, o czym świadczy oferta programowa dla dzieci i młodzieży - coraz mniej czasu antenowego i mało atrakcyjna forma. Kiedyś każde popołudnie wypełniały filmy, seriale, spektakle teatralne i ciekawe programy. Tamta telewizja angażowała młodych widzów w rozmaite akcje społeczne i charytatywne, które odgrywały poważną rolę w ich wychowaniu i kształtowaniu wrażliwości" - kontynuuje Jędryka..

Cykl dokumentalny „Telewizja Dziewcząt i Chłopców" przypomina czasy świetności najpopularniejszych programów młodzieżowych. Zobaczymy w nim fragmenty oryginalnych nagrań i wywiady z takimi postaciami jak Michał Sumiński - gospodarz „Zwierzyńca", Włodzimierz Press, czyli Grigorij z serialu „Czterej pancerni i pies", kapitan Krzysztof Baranowski, który opłynął świat na jachcie „Polonez", trener piłkarski Jacek Gmoch oraz Henryk Gołębiewski - niezapomniany Cegiełka ze „Stawiam na Tolka Banana".

TELEWIZJA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

film dokumentalny
Polska, 2009, 48 min.

reżyseria: Sławomir W. Malinowski

najbliższe emisje

12.09, nd, godz. 20.45, odc. 1/2

12.09, nd, godz. 21.40, odc. 2-ost.

18.09, so, godz. 14.10, odc. 1/2

19.09, nd, godz. 14.20, odc. 2-ost.

24.09, pt, godz. 16.50, odc. 1/2Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ARBOvision

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »