Firma » Finanse

Finamo o walutach: Złoty znów jest passe (18.08.2009)

Finamo o walutach: Złoty znów jest passe (18.08.2009)
Zobacz więcej zdjęć »
Na walutach robi się nerwowo. Złoty mocno spadł, a dolar znów znalazł się o krok od granicy 3 złotych. Czyżby rynek szukał bezpiecznej przystani?

Pierwsza sesja tygodnia nie należała do udanych dla złotego. Nasza waluta sporo straciła, dolar znów kosztował prawie 3 złote. Euro, podobnie jak w połowie zeszłego tygodnia, przebiło na chwilę poziom 4,2 złotych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mocne spadki złotego to nie zasługa żadnego lokalnego czynnika, spekulantów czy nowych opcji walutowych, a globalna ucieczka inwestorów od ryzyka. Zaczęło się mocnymi spadkami na giełdach w Azji, po gorszych od oczekiwań (choć generalnie pozytywnych) danych z Japonii, a potem cały świat ogarnęła mania sprzedaży.

To, że nasza waluta znów należała do niechcianych, nie oznacza, że z innymi było różowo. Euro traciło do dolara (kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,4079), a z kolei dolar spadał w stosunku do jena. To już zresztą szósta sesja z rzędu, gdy kurs USD/JPY obniża się.

Powyższa zależność, oznacza, że inwestorzy walutowi postanowili wczoraj uciec od ryzykownych aktywów jak akcje i waluty rynków wschodzących. Swoje środki przenieśli do tzw. bezpiecznych przystani - dolara (obligacji amerykańskich) i jena.

Śmiem zaryzykować, że tak naprawdę na rynek nie dotarła wczoraj żadna istotna informacja, która mogłaby być powodem do przeceny ryzykownych aktywów. Patrząc na niepewność rynku zarówno akcji jak i walut, ich konsolidację (szczególnie widoczna na amerykańskim indeksie S&P500) można było się spodziewać czegoś - wybicia się w którąś ze stron.

W jednym z poprzednich komentarzy pisałem, że dolar będzie kosztował 3 złote. Dobre dane z Niemiec i Francji czy lepsze od oczekiwań bezrobocie w USA nie pozwoliły zielonemu na przebicie tej okrągłej granicy. Dodajmy - wczorajsza sesja jeszcze niczego nie przesądza. Jak w tytule - po prostu zrobiło się nerwowo. Ale warto przyjrzeć się wykresowi pary EUR/USD - jeśli dolar jeszcze trochę się wzmocni, kurs przebije półroczną linię trendu wzrostowego. Dokładnie w tej samej sytuacji znajduje się także ropa naftowa.

Jeśli tak się stanie, złoty najprawdopodobniej wejdzie w korektę swoich wzrostów. Jeśli wczorajszy strach o to, że giełdy i inne ryzykowne aktywa wzrosły bardziej niż mówią o tym poprawiające się fundamenty gospodarcze, utrzyma się zasięg spadku złotego do euro oceniałbym na min. 10 groszy.

Paweł Satalecki, Analityk Finamo



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »