Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Gdzie leczy się dermatozy?
Zobacz więcej zdjęć » |
Najczęściej zmiany dotyczą skóry, ale mogą również występować w jej przydatkach, czyli paznokciach i włosach. Co można zaliczyć do dermatoz? Jakie są ich objawy? Gdzie można je skutecznie leczyć?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Co można zaliczyć do dermatoz?
Choroby skóry mogą mieć różne podłoże, są bowiem różnorodną grupą schorzeń, która może mieć charakter miejscowy bądź ogólny – jednak najczęściej występują w charakterze miejscowego stanu zapalnego. Większość chorych najczęściej zgłasza przypadki reakcji alergicznych, trądziku, grzybic, czy też łysienia. Są one jednymi z najczęściej występujących dermatoz, niemniej wyróżnia się ich kilkanaście różnych rodzajów.
Ze względu na odmienną etiologię, wyróżnia się dermatozy:
-
wywołane przez wirusy – brodawki, opryszczka,
-
grzybicze – skóry głowy, stóp, paznokci, pachwin,
-
autoimmunologiczne – choroba Duhringa, pęcherzyce,
-
wywołane czynnikami chemicznymi lub fizycznymi – odmrożenie, oparzenie, pokrzywka,
-
tkanki łącznej – np. twardzina układowa,
-
ze zmianami nowotworowymi – np. czerniak,
-
bakteryjne – róża, czyrak,
-
na tle pasożytniczym – wszawica, świerzb,
-
o podłożu alergicznym – pokrzywka, atopowe zapalenie skóry,
-
trądzik, łojotok i wiele innych.
Czym najczęściej objawiają się dermatozy?
Wykwit to typowy objaw chorób skórnych. Wykwity to różnorodne zmiany na skórze, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe – w zależności od danej jednostki chorobowej. Dzieli się je na wtórne i pierwotne. Wykwity wtórne są następstwem pierwotnych.
Do najczęściej występujących zmian skórnych o charakterze pierwotnym można zaliczyć między innymi: guzki, pęcherzyki, plamki, krostki i bąble. Jeżeli chodzi o wtórne wykwity na skórze, to są to: łuski, blizny, strupy, owrzodzenia oraz pęknięcia (skóry).
Gdzie leczyć dermatozy?
Leczenie dermatoz odbywa się w różnych placówkach. Jeżeli np. mieszkasz w Łodzi, to możesz skierować się do lekarza specjalisty w przychodni prywatnej. Przychodnia w Łodzi za niewielką opłatą zdiagnozuje Twój przypadek w bardzo dokładny sposób. Tego typu placówki nie wymagają skierowania – nie musisz również posiadać ubezpieczenia zdrowotnego. Łódź jest trzecim co do wielkości (pod względem mieszkańców) miastem w Polsce, dlatego z całą pewnością znajdziesz tam placówkę, która zbada Twój przypadek dermatozy i zastosuje skuteczne leczenie.
Samo leczenie dermatoz uzależnione jest od przyczyny choroby. Zazwyczaj prowadzi je lekarz pierwszego kontaktu, czy też podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) bądź specjalista dermatolog. W sytuacji, gdy przyczyna choroby nie jest do końca znana, dermatolog może zlecić dalszą diagnostykę, w celu dobrania odpowiedniej metody leczenia.
Zmiany skórne często są powodem problemów nie tylko zdrowotnych, ale w wielu przypadkach wpływają również na codzienność chorego. Przyczyniają się do: spadków w samoocenie, problemów w kontaktach międzyludzkich, czy nawet depresji, dlatego nie powinno się ich ignorować. Odpowiednio wczesna wizyta u specjalisty, może pomóc w złagodzeniu objawów, a w przyszłości do całkowitego wyleczenia – jeżeli oczywiście jest to możliwe.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)